Otvorenje izložbe „Birdwatching gnjurac/svasso“ Bruna Bontempa

Autor: Marina Pauletić 17.06.2024

Foto: ilustracija

- Ove fotografije žele ukazati na potrebu zaštite prirodne baštine: naša je obaveza da budemo pažljivi i da pokušamo suzbiti svako maltretiranje, zastrašivanje, zbunjivanje ptica, kazao je autor.

Mošćenička Draga – U utorak, 18. lipnja s početkom u 19:30 sati u Galeriji La Cisterna, Kuće kulture Betty održava se otvorenje izložbe „Birdwatching gnjurac/svasso“. Autor izložbe je Bruno Bontempo. Izložba ostaje otvorena do 4. srpnja.

Čovjek je oduvijek fasciniran pticama. Njihov let, perje, pjev, seobe, ponašanje samo su neke od karakteristika koje ih čine toliko privlačnima da su odredile simboliku mnogih kultura i religija. Danas se naša radoznalost sve više zadovoljava promatranjem njihova ponašanja u prirodnim staništima: birdwatchingom.

Nisam biolog ili ornitolog, čak niti birdwatcher. Jednostavno sam strastveni ljubitelj prirode, a s fotografskog aspekta sam amater. Stoga, zamisao ove izložbe nastala je spontano, kao svojevrsni hommage gnjurcima, simpatičnim, mirnim, elegantnim pticama, koje su postale vjerni, bliski, razigrani prijatelji mojih ljeta na moru. Strpljivi i neustrašivi morski vranac, kojeg popularno zovemo gnjurac ili morovran, nalikuje kormoranu, čijoj obitelji i pripada. Sjajno crno perje sa zelenim metalnim odsjajem, crni rubovi pera koji daju ljuskasti izgled, vitko tijelo, dug i tanak vrat koji podupire gipku glavu, oštar crni kljun sa žutim rubovima, oči smaragdno zelene s uskim žutim prstenom... Ženke su sivkasto crne, mladi imaju svjetliji trbuh i sivkasta leđa, kod odraslih jedinki za vrijeme parenja i gniježđenja uočljiva je mala krijesta na vrhu glave, obilježje koje je odredilo njihovo talijansko ime: marangone dal ciuffo.

Vješti lovci i brzi ronioci, radosno i slikovito nas razveseljavaju svojim vrtoglavim piruetama u vodi ili svojim pravilnim, tihim letom tik iznad površine mora. U Hrvatskoj sredozemna podvrsta morskog vranca, Phalacrocorax aristotelis desmarestii, je strogo zaštićena vrsta, ugrožena i na europskoj razini zbog uznemiravanja od strane čovjeka, onečišćenja, nedostatka hrane uzrokovanog prelovom ribe i stradavanja u ribarskim alatima. Ove fotografije žele ukazati na potrebu zaštite prirodne baštine: naša je obaveza da budemo pažljivi i da pokušamo suzbiti svako maltretiranje, zastrašivanje, zbunjivanje ptica.

Izložba se sastoji od dva dijela: uz klasičnu kolor fotografiju, odlučio sam se „poigrati“ i djelomično koristiti digitalnu obradu slika, kako bih što maštovitije dočarao vijugave, harmonične, valovite pokrete gnjuraca, ono što sama kamera ne može zabilježiti... , kazao je autor, Bruno Bontempo.

Više sa portala poduckun.net ...