Paus u Saboru: IDS je ponovno stao u obranu naših dijalekata i očuvanju istrijanskih govora

Autor: Marina Pauletić 15.11.2023

ZAGREB - Danas je u Saboru predsjednik IDS-a Dalibor Paus održao zajedno s predstavnikom Kluba mladih IDS-a Brunom Juradom te saborskim zastupnicima IDS-a Emilom Dausom i Katarinom Nemet, konferenciju za medije o Prijedlogu zakona o hrvatskom jeziku, a koji će sutra biti u saborskoj raspravi.

Govoreći o Prijedlogu zakona, predsjednik IDS-a Dalibor Paus prvenstveno je pozdravio činjenicu da je predlagatelj prihvatio prijedlog Kluba mladih IDS-a o uvrštenju dijalekta u Prijedlog zakona te istaknuo kako nažalost, u samom Prijedlogu nema razumijevanja za dijalekt koji je zapravo prvi jezik s kojim se svaki sugrađanin susreće i vrlo važan u razvoju djeteta, u njegovom povezivanjem s prostorom u kojem živi te s izgrađivanjem identiteta.

„Hrvatski jezik sigurno nije ugrožen od dijalekata, ali dijalekt u neku ruku ima sve one ugroze koje ima i hrvatski standardni jezik te je ugrožen i od standarda. Standard uzima prostor dijalektu i zato ovaj Zakon treba povesti računa o tome da se daje više prostora dijalektima u hrvatskom jeziku“, napomenuo je Paus te dodao da se nada da će se kroz Vijeće za hrvatski jezik koji se osniva ovim Zakonom te Nacionalni plan hrvatske jezične politike dati prioritet dijalektima te znati vrednovati uloga dijalekata, kao da će se to „vrednovati“ kroz sredstva koja će biti dana za očuvanje dijalekata bilo kroz razna kulturna događanja, kroz publikacije te programe koji se odvijaju u hrvatskim obrazovnim institucijama.

Istaknuo je da su dijalekti bogatstvo hrvatskog jezika te ukoliko želimo sačuvati standardni hrvatski jezik, moramo sačuvati dijalekt jer su dijalekti bitno ugroženiji od standardnog jezika.
Predsjednik Savjeta mladih Bruno Jurada pozdravio je što je predlagatelj u Prijedlogu zakona o hrvatskom jeziku usvojio prijedlog Kluba mladih IDS-a te su dijalekti uvršteni u sam Prijedlog zakona.

- Smatramo da su dijalekti kao takvi supstancijalni dio svakog jezika, svojevrsno bogatstvo koje ni na koji način ne može ugrožavat standardni jezik, ali ga s druge strane itekako obogaćuje. Mi smo u Istarskoj županiji kroz zavičajnu nastavu i kroz mnogobrojne druge projekte oduvijek štitili i čuvali našu kulturu, multikulturalnost, tradiciju, pa tako i dijalekte. Nadamo se da će u tom smjeru i novi Zakon nastaviti našu praksu i da će se i u budućnosti svi naši dijalekti govoriti i očuvati za buduće generacije, zaključio je Jurada.

Više sa portala poduckun.net ...