Počinje ciklus javnih predavanja o aktualnim pravnim temama: „Što treba znati o ...?“

Autor: Marina Pauletić 09.09.2024

Foto: ilustracija

Na ovom događaju u ulozi predavača sudjelovat će doc. dr. sc. Matija Miloš, član Katedre za ustavno pravo.

Opatija – U opatijskoj Villi Antonio u četvrtak, 12. rujna s početkom u 17:00 sati održat će se predavanje na temu: „Što treba znati o važnosti (političkih sukoba) za ustavnu vladavinu?“. Na ovom događaju u ulozi predavača sudjelovat će doc. dr. sc. Matija Miloš, član Katedre za ustavno pravo.

Ulaz na predavanje je slobodan.

Riječ je o događaju iz ciklusa javnih predavanja koje pokreće Jean Monnet Međusveučilišni centar izvrsnosti Opatija kojem je cilj građanstvu i najširoj zajednici približiti pojedine pravne teme koje su u određenom trenutku aktualne i bude interes javnosti.

U javnom prostoru političari počesto naglašavaju kako je bitno izbjeći podjele i sukobe te postići red i jedinstvo. U ovom će se predavanju na nizu primjera pokazati zašto su sukobi zapravo važni za ustavnu vladavinu i zašto pozive za njihovim eutanaziranjem treba primiti sa zdravom dozom skepse. Ono bi zato trebalo biti zanimljivo svima koje brine uloga politike u suvremenoj hrvatskoj demokraciji, a posebno one koji prema politici osjećaju zazor.

Na ovom će se predavanju pokušati odgovoriti na neka od sljedećih aktualnih pitanja: Zašto su sukobi bitni za demokraciju? Koju ulogu sukobi imaju u pisanju ustava? U kakvom su odnosu sukobi i tumačenje ustava? Kako ustavi smiruju, usmjeravaju i potiču sukobe? Zašto pokušaji da se sukobi spriječe nisu u skladu s ustavnom vladavinom?

Ukratko o predavaču

Matija Miloš je nastavnik Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci. Predaje Ustavno pravo, Retoriku i govorništvo u pravu, a od predstojeće akademske godine i Pravo i filozofiju političke participacije. Za svoj je nastavni rad nagrađivan u više navrata i autor je nekoliko znanstvenih radova posvećenih vjerskim slobodama i svjetovnoj državi, pravnom pluralizmu, političkom predstavljanju i neposrednoj demokraciji.

Više sa portala poduckun.net ...