Predavanje Aneli Dragojević Mijatović: „Politička ili kozmopolitička ekonomija?“

Autor: Marina Pauletić 28.03.2024

Foto: arhiva

Doc. dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović je novinarka, teoretičarka i filozofkinja iz Rijeke.

Lovran - Zanimljiva, poučna a ponekad i provokativna predavanja koja se već godinama tradicionalno održavaju u Galeriji Laurus u Lovranu u sklopu projekta popularizacije znanosti Coffeehouse Debates nastavljaju se i ovog ožujka. Tako će docentica – vanjska suradnica dr.sc. Aneli Dragojević Mijatović u petak, 29. ožujka, s početkom u 19 sati održati predavanje „Politička ili kozmopolitička ekonomija?“.

Protekcionizam ili slobodna trgovina, otvorenost ili zatvorenost privrede, ekonomsko su, političko i filozofsko pitanje, danas posebno aktualno. Dok je otac suvremene ekonomske znanosti Adam Smith govorio o slobodnoj trgovini i međunarodnoj razmjeni, Friedrich List, predstavnik njemačke historijske ekonomske škole i autor tzv. „biblije protekcionizma“, kritizira Smitha i kaže da slobodna konkurencija između dviju nacija može biti obostrano korisna samo ako su obje blizu jednake pozicije industrijskog razvoja. List u tom duhu inzistira na razdvajanju prave političke ekonomije i, kako je on naziva, kozmopolitske, kozmopolitičke ekonomije. U ovom ćemo zanimljivom izlaganju vidjeti neke od najznačajnijih filozofskih argumenata za i protiv protekcionizma u trgovinskim odnosima, razmotriti neke suvremene primjere te propitati postojeće ekonomske i pravne prakse.

Doc. dr. sc. Aneli Dragojević Mijatović je novinarka, teoretičarka i filozofkinja iz Rijeke. Doktorirala je filozofiju na Filozofskom fakultetu u Rijeci na temu „Misao Johna Maynarda Keynesa u kontekstu britanske filozofske tradicije“. Autorica je više znanstvenih članaka iz područja filozofije i ekonomije. Docentica je (vanjska suradnica) na Odsjeku za filozofiju Filozofskog fakulteta u Rijeci gdje predaje kolegij iz područja filozofije ekonomije. Razvija specifičan pravac filozofije ekonomije na presjeku filozofije jezika, lingvistike, ekonomske teorije i političke ekonomije. Propituje identitetske granice u kontekstu tržišnog, korporativnog i intervencionističkog paternalizma, istražujući pojam slobode, individualnog, kolektivnog, subliminalnog, potisnutog i utisnutog u jezik; ideološkog. Ključni utjecaji na njezin rad su Ludwig Wittgenstein, Antonio Gramsci i Ferruccio Rossi-Landi.

Organizatori iz Udruge „Kulturni front“ pozivaju sve zainteresirane da u petak navrate do Galerije Laurus i uz zanimljive teme i u ugodnom društvu provedu ranu proljetnu večer.

Više sa portala poduckun.net ...