Predavanje Viktora Z. Kazaija: Suđenje demokraciji - Sudski nadzor postupka donošenja zakona

Autor: Nikola Cvjetović 12.05.2025

U ponedjeljak, 12.5. s početkom u 19:00 sati, u prostorima Udruge “Kulturni front” (M. Tita 42, Opatija)

Opatija - Projekt popularizacije znanosti i promocije deliberativne demokratske kulture Opatija Coffeehouse Debates nastavlja s novim i zanimljivim aktivnostima i u svibnju. Tako će u ponedjeljak, 12.5. s početkom u 19:00 sati, u prostorima Udruge “Kulturni front” (M. Tita 42, Opatija) predavanje pod nazivom “Suđenje demokraciji: Sudski nadzor postupka donošenja zakona” održati dr. sc. Viktor Zoltán Kazai, poslijedoktorand sa Université Libre de Bruxelles. Predavanje će se održati na engleskom jeziku, a svi su pozvani pridružiti se.

Ustavni su sudovi često pozvani odlučivati demokratske sporove. Neki od posebno čestih, posebno važnih, ali katkada manje vidljivih sporova uključuju usvajanje zakona. Zakoni su akti koji se trebaju primjenjivati na sve jednako i koji zato moraju imati pristanak svih. Njega se redovito osigurava upravo putem demokratskog zakonodavnog postupka. Međutim, zakonodavni postupak je istovremeno složen te kao takav otvoren manipulaciji. Zato se pokazuje da je sudski nadzor važan kako bi se smanjila mogućnost zloupotrebe procesa usvajanja zakona. Nepravilnosti može izazvati značajna uloga izvršne vlasti, posebno vlade, koja raspolaže golemim kapacitetima profesionalne uprave i sklona je u ime učinkovitosti i provedbe politike vladajuće većine žrtvovati finese parlamentarnog procesa. Osim toga, težnje pojedinih ideologija koje mogu biti politički zastupljene mogu nalagati zanemarivanje ili agresivno potiskivanje demokratske naravi zakonodavstva. Uslijed toga može doći do ograničenja prava oporbe ili zaštite manjinskog položaja. U oba slučaja bitno je promišljati ulogu sudova, njihov mogući upliv u zaustavljanju nepravilnosti, ali i njihova ograničenja u tome.

Viktor Zoltán Kazai je mađarski pravnik i akademik specijaliziran za europsko pravo, komparativno ustavno pravo i zaštitu ljudskih prava. Trenutno djeluje kao postdoktorski istraživač na Institutu za europske studije (Institut d’études européennes) pri Université libre de Bruxelles (ULB), gdje sudjeluje u istraživačkom projektu RED-SPINEL, financiranom iz programa Horizon Europe. Njegova najnovija knjiga “The Equilibrium of Parliamentary Law-making: Comparative Perspectives on the Role of Courts in a Democracy” (Routledge, 2024) analizira ustavnopravne posljedice proceduralnih nepravilnosti u zakonodavnom procesu i ulogu sudova u očuvanju legitimnosti demokratskih procesa.
Organizatori iz Udruge “Kulturni front” pozivaju sve zainteresirane da poslušaju zanimljivo i jako relevantno predavanje, razmjene razmišljanja, podruže se i nauče nešto novo.

Više sa portala poduckun.net ...