Prva liburnijska pivovara "Pivovara Morčić" predstavila brgujsko craft pivo specifičnog okusa

Autor: Marijana Šepić Bjelobaba 29.04.2022

Želeći zadržati lokalni karakter pive Elvio je odlučio svojoj pivovari i pivi nadjenuti lokalno ime koje je tradicijski vezano za naš kraj. Stoga se Morčić, kao simbol Rijeke i našeg kraja u tu priču savršeno uklopio.

Rijeka - Mlada craft pivovara z' Velega Brguda „Pivovara Morčić", prva je Liburnijska pivovara, a njen vlasnik i brewmaster Elvio Kalčić u opuštenoj je atmosferi, prilikom prezentacije svojih piva u „Kašetici primorsko goranskoj“, ispričao svoju priči o pivi - kako brgujska piva nastaje, koje sastojke koristi te što je sve potrebno da piva bude baš takvog okusa kakvog si on priželjkuje. Nakon 23 godine što je radio kao pomorac odlučio je svoj hobi, strast i ljubav prema pivi pretočiti u poslovni poduhvat. Pripreme za ulazak u poslovni svijet craft piva trajale su nekoliko godina da bi krajem 2021. godine, u dijelu svoje privatne kuće u Velom Brgudu, Elvio i njegova supruga Kristina uredili malu, craft pivovaru, započeli sa kuhanjem pive specifična i posebna okusa, a koja je od samih početaka prepoznata među ljubiteljima piva kao nešto vrijedno pažnje.

Tijekom prezentacije Elvio je potanko objasnio proces izrade svojih piva. Sirovine koje koriste, slad i hmelj uvoze s američkog i engleskog tržišta te zatim pomnom kombinacijom sastojaka stvaraju upravo onakav okus pive kakav su si zamislili. Da bi piva imala svoju specifičnu aromu koju žele postići koriste čak tri vrste slada i do tri vrste hmelja, a upravo je znanje brew majstora u tome ključno odnosno koje će kombinacije hmelja i slada koristiti da dobije pivu svoje specifične arome. Nakon što se piva zakuha, pusti se da fermentira cca 7-10 dana na temperaturi od cca 18 - 20c, a što je nešto veća temperatura nego ona na kojoj fermentira lager piva tj tzv. industrijska piva. Nakon fermentacije slijedi odležavanje pive od cca 14 dana što znači da cijeli proces proizvodnje craft pive traje otprilike 3 tjedna. Obzirom da je 95% pive voda, veliku pažnju posvećuju i kvaliteti vode koju koriste prilikom proizvodnje svoje pive. Koriste razne filltere kojima dodaju ili oduzimaju minerale i soli kako bi vodu prilagodili vrsti pive koje u tom trenutku kuhaju.

Do sada su „izbacili“ na tržište dvije vrsta piva i to IPA odnosno Indian Pale Ale te APA odnosno America Pale Ale. Obje su to svijetle pive no koje se razlikuju po svojoj gorčini i postotku alkohola - APA je piva blažeg karaktera odnosno manjeg udjela alkohola (5,3%) i gorčine no što je kod IPA-e (5,8%). Ideja za daljnji razvoj ne nedostaje stoga je u planu za jesen i proizvodnja nove vrste pive tj. crne pive odnosno čokoladni stout.

Želeći zadržati lokalni karakter pive Elvio je odlučio svojoj pivovari i pivi nadjenuti lokalno ime koje je tradicijski vezano za naš kraj. Stoga se Morčić, kao simbol Rijeke i našeg kraja u tu priču savršeno uklopio. Samu etiketu, koja ima elegantan i minimalistički dizajn, krasi lik Morčiča, a na kojoj ujedno stoji i kratka priča o posebnosti našega kraja pa je tako na pivi APA opisan Morčić, a na IPA-i se opisuje torpedo dok će etiketa stouta, čija proizvodnja kreće na jesen biti indigo plave boje, a nosit će opis zvončara.

Za sada se pive mogu naći u prodaji u „Kašetici primorsko goranskoj“, trgovinama Veronika te Goblet Beer Shopu u Rijeci kao i u pojedinim restoranima, hotelskim kućama i kafićima.

Više sa portala poduckun.net ...