[RAZGOVOR] Adriano Požarić: Upravo radimo na novoj lokaciji za održavanje sajmova

Autor: Portal Poduckun 02.01.2023

Adriano Jano Požarić

- Trenutno smo u razgovorima s nekoliko potencijalnih partnera za nekoliko lokacija na Opatijskoj rivijeri, gledamo dobiti na korištenje veći prostor na kojem bismo u početku postavili montažni objekt, istaknuo je Požarić.

Opatija - Adriano Jano Požarić (51) glavni je urednik časopisa Turizam info, jedinog hrvatskog časopisa specijaliziranog za profesionalce u turizmu. Izdavač časopisa je tvrtka Info Lab Mediji koju je sa suprugom Barbarom pokrenuo prije 26 godina. U početku je to bila agencija za marketing u turizmu s okosnicom oko grafičke pripreme, dizajna i tiska, a s kojom su kasnije krenuli u organizaciju kongresa i raznih događanja vezanih uz segment turizma. Jano je idejni začetnik lista „Opatija“, a „Infolabovci“ su bili i njegovi prvi grafički urednici, dok je još izlazio na prepoznatljivom žutom papiru. Nedugo zatim, 2003. godine pokrenuli su časopis Turizam info, koji otad izlazi u kontinuitetu. No, osim angažmana u tvrtki, Jano je bio i politički aktivan: u jednom mandatu bio je predsjednik Gradskog vijeća Grada Opatije, osnivač je Kongresnog i insentiv ureda pri Turističkoj zajednici grada Opatije, bio je član Turističkog vijeća TZ grada Opatije. Danas je rado viđen predavač na konferencijama vezanim za digitalni marketing i turizam, a i gost je predavač na Fakultetu za menadžmentu u turizmu i ugostiteljstvu. Uz izdavaštvo i marketing, Info Lab Mediji u Opatiji organiziraju i tri značajna sajma: HoReCa Adria (sajam opreme za hotele, restorane i kuće za odmor), Relax Adria (sajam opremanja vila i kuća za odmor, hotela i kampova) i Adriatic Expo (sajam nekretnina i investicija).

Već ste godinama prisutni u organizaciji raznih događanja u Opatiji. Odakle je sve krenulo?
Čini mi se kako sam „oduvijek“ nešto organizirao. Bilo da su to bili turniri odbojke na pijesku u Ičićima, suorganizacija raznih regata ili pak u studentskim danima organizacija odlazaka na sportske turnire. Sjećam se da je uvijek bio prisutan neki strah da nešto neću stići na vrijeme obaviti, ali s vremenom sam shvatio da mi organizacija više-manje leži, pa smo 2007. kao tvrtka organizirali prvi kongres – „Sigurnost u turizmu“, jednodnevni kongres koji se održavao u hotelu Ambasador.

Kako ste došli na ideju organizacije sajmova opreme za turizam?
Tu se, više-manje istovremeno, dogodilo nekoliko stvari. Sa časopisom Turizam info bili smo uvijek prisutni kao izlagači na sličnim sajmovima opreme za hotele, restorane i druge turističke objekte. Na jednom od njih sastao sam se s poznanikom koji je ujedno i član uprave jedne velike hotelske kompanije koji mi je predložio da organiziram profesionalan sajam, na kojem bi, primjerice, njegov direktor nabave vidio sve ono što mu je potrebno, ali bez nepotrebnih sadržaja koji sajmove nerijetko, da tako kažem, pretvaraju u buvljake. Istovremeno, u Opatiji je dovršena gradnja Sportske dvorane „Marino Cvetković“, pa me tadašnji gradonačelnik Ivo Dujmić pozvao na razgovor u kojem mi je dao do znanja da bi Grad rado iznajmio dvoranu za nekakva veća događanja. Tako smo supruga Barbara i ja odlučili organizirati sajam HoReCa Adria na postojećoj bazi naših oglašivača u časopisu koji bi na sajmu bili izlagači, odnosno čitatelja koji bi bili potencijalni posjetitelji sajma. Bilo je tu straha i nesigurnosti, ali na kraju je sajam nadmašio sva naša očekivanja.

Slični sajmovi su površinom puno veći od Vašeg. Kako uspijevate biti im konkurentni?
Svake godine primamo jako puno upita za izlaganje na sajmu. Intenzivno radimo na selekciji izlagača kako bi naš sajam posjetiteljima ponudio kompletan dijapazon opreme i usluga, pri čemu se vodimo kvalitetom. Međutim, ono što je najvažnije jest da puno ulažemo u marketing. Nekakvo nepisano pravilo jest da oko 20 posto budžeta treba rezervirati za marketing, kod nas je to ponekad i 30 i više posto, pa tu govorimo o stotinama tisuća kuna.

Nekoliko mjeseci nakon prve HoReCa Adrije, krenuli ste u organizaciju sajma Relax Adria. Je li ograničeni prostor bio tome razlog?
Jednim dijelom jest. HoReCa Adria je sajam specijaliziran za hotele i ugostiteljstvo i održava se neposredno nakon turističke sezone. Nedostajao je još jedan manji sajam koji bi bio specijaliziran za kuće za odmor i apartmane, pred početak sljedeće sezone, jer oni imaju drukčije potrebe. Na jednom sajmu bi nam to bilo nemoguće ostvariti.

Adriatic Expo je sajam nekretnina, znači li to i odmak od turizma?
Već niz godina u časopisu Turizam info pišemo o investicijama u hotelske objekte u Hrvatskoj i izdvajamo najzanimljivije investicije u Europi i svijetu. Takvim, velikim zahvatima obično prethodi promjena vlasničke strukture, a poznato je da i svi fondovi, razne tvrtke koje se inače ne bave turizmom – posljednjih godina investiraju upravo u turizam. Nakon brojnih upita tijekom godina odlučili smo napraviti sajam nekretnina i investicija, koncept koji u inozemstvu već postoji. Prva, probna verzija održana je ove godine, a s obzirom na ogroman interes, već smo zakazali datum za sajam dogodine: održat će se u hotelu Kvarner, 18. i 19. svibnja.

Povratne informacije posjetitelja kazuju da ste digli standard za organizaciju ovakvih događanja. Kako to postižete?
Jedan od mojih prvih poslodavaca mi je još davno rekao da ako želiš biti najbolji u selu moraš promatrati što rade najbolji na svijetu. Ako prisvojiš samo 10 posto prakse najboljih na svijetu, vrlo vjerojatno ćeš biti 50 posto bolji od bilo koga u selu. Mi svakako volimo otići osobno vidjeti što nude najbolji – posjećujemo sajmove u Londonu, Berlinu, New Yorku i drugdje. Ne treba „otkrivati toplu vodu“, sve je već izmišljeno i napravljeno, treba samo vidjeti što će funkcionirati i kod nas. Istina, nije sve baš tako jednostavno, često puta i griješimo, imali smo i loših projekata, no važno je da se iz grešaka uči i da ih se ne ponavlja.

Ipak, čini se da je to jako puno posla za malu firmu sa samo troje zaposlenih.
Osim supruge Barbare, Ive Sveško i mene, za događanja i veće projekte angažiramo vanjske suradnike koji su praktički već dio tima: Nenad Rubeša - Čina, Daniel Kinkela - Dado, Antonio Licul, Boris Mandić, Tihomir Turak, Vlado Gerčer i mnogi drugi. S obzirom da sam ono što danas nazivaju „techno freak“, zaljubljenik u tehnologiju, koristimo sve prednosti koje ona nudi. Ona omogućava da se stvari naprave puno brže i kvalitetnije s puno manje grešaka, pa smo jako usredotočeni na to. Uvijek tražim najbolje tehnološke alate, koristimo automatizaciju, CRM, digitalni marketing…

Na čemu sada radite, što spremate u budućnosti?
Upravo radimo na novoj lokaciji za održavanje sajmova. Trenutno smo u razgovorima s nekoliko potencijalnih partnera za nekoliko lokacija na Opatijskoj rivijeri, gledamo dobiti na korištenje veći prostor na kojem bismo u početku postavili montažni objekt. Nije samo riječ o povećanju površine izlagačkog prostora, već nam je veliki problem i nedostatak parkinga, k tome uvijek moramo biti posebno pažljivi da ne oštetimo parket u dvorani, komunikacijski prostor i prilaz dvorani kamionima koji dostavljaju opremu izlagača daleko su od optimalnog. Ako sve bude po planu, sljedeće će se jeseni HoReCa Adria održati na novoj lokaciji.

Je li to na tragu ideje koju ste predstavili pred zadnje županijske izbore, kada se Vaše ime našlo na listi Ive Rinčić?
Premda je bilo upita da se ponovno politički aktiviram, moja je želja bila predstaviti ideju izgradnje polivalentnog sajamskog centra koji je ovom području potreban. Hipotetski smo tada za lokaciju izabrali Preluk, ali nije bilo riječi o nekom ogromnom centru, već dvorani u kojoj bi se, osim sajmova, mogli održavati veliki eventi poput Dore, Porina ili Hrvatskih dana turizma, kapaciteta pet do sedam tisuća ljudi, s pripadajućom infrastrukturom, parkingom i s jednom ili dvije manje dvorane, tako da se istovremeno mogu održavati dva ili tri događanja. To je kapacitet kojeg kao destinacija možemo podnijeti, jer nema smisla graditi dvorane za 15 ili 20 tisuća ljudi, kad nemamo smještajne kapacitete koji bi to pratili. Realno, za pretpostaviti je da u sljedećih 20 godina niti neće doći do značajnog povećanja kapaciteta.

Sajmovi su dobar generator noćenja u posezoni.
Naši su sajmovi mali, možemo reći da su to „mikrosajmovi“, ali na njima bude od 350 do 400 predstavnika izlagača koji ovdje borave po nekoliko dana. K tome, dolaze i njihovi poslovni partneri. Primjerice, ove je godine naš sajam posjetio i direktor LG-a za Europu, stigao je iz Koreje, a tu je bio i direktor Liebherra za jugoistočnu Europu i drugi, sve skupa desetak ljudi koji su crème de la crème opreme za hotele i restorane. Osim što borave u Opatiji, tu dogovaraju i poslovne večere, sastanke, tako da su sajmovi i dobar vid promocije destinacije.

Čini se kako su Vam dani ispunjeni poslom, no znamo Vas i kao strastvenog jedriličara…
Jedrenje je moj prvi sport i moja najvažnija sporedna stvar na svijetu! Možda ponekad i primarna, jer se zna dogoditi da poslovne i druge obaveze planiram oko regata. Zaljubljen sam u more, i to je nešto što mi zaista „puni baterije“. Jedrenje vidim kao kombinaciju sporta, opuštanja i aktivnosti koja mi pruža puno vremena za razmišljanje. Kompetitivno ne jedrim često, pobjeda je irelevantna, puno više mi znače društvo i uživanje u moru.

Piše Elena Vidović

Više sa portala poduckun.net ...