[RAZGOVOR] Ervino Mrak: Iscrpili smo sva pravna sredstva za očuvanje tvrtke Liburnijske vode, slijedi nam spajanje u zajedničko uslužno područje

Autor: Nikola Cvjetović 17.12.2024

Ervino Mrak: Činjenica je da je od strane Hrvatskih voda u postupku traženja optimalnog modela ponuđena opcija uspostave uslužnog područja Liburnije i otoka Cresa, Lošinja i Krka, ali isto tada nije bilo prihvaćeno, od strane tadašnje skupštine.

- Potrebno je provesti proces usuglašavanja teksta dokumenata koji se odnose na buduće odnose u novom 'zajedničkom' društvu. Mi ćemo nastojati u tom postupku osigurati zadržavanje svih postojećih prava radnika te najveći mogući stupanj autonomije Liburnijskih voda d.o.o. kao podružnice u budućem društvu, a krajnji rok pripajanja je 31. 12. 2024., ističe Mrak.

Jurdani - Nedavno obilježavanje velikog jubileja 140 godina vodoopskrbe i 120 godina sustavne odvodnje na području Liburnije proteklo je u 'sjeni' pravnog rješavanja statusa o pripajanju Komunalnom društvu Vodovod i kanalizacija d.o.o. , odnosno pronalasku najboljeg rješenja kako sačuvati što veću autonomiju unutar novog sustava u zajedničkom uslužnom području 25. O trenutačnom statusu Liburnijskih voda d.o.o., kao i budućnosti koja je pred njima popričali smo s direktorom Ervinom Mrakom. Kako podsjeća Mrak, Liburnijske vode d.o.o postojeći su isporučitelj vodnih usluga na uslužnom području koje obuhvaća područja Grada Opatije, Općine Matulji, Općine Lovran i Općine Mošćenička Draga. Osnivači i članovi društva Liburnijske vode d.o.o. su Grad Opatija (41%), Općina Matulji (37%), Općina Lovran (6%) i Općina Mošćenička Draga (16%), ali samo do kraja ove godine.

Obilježavanje velikog jubileja: Fotka zauspomenu i dugo sjećanje

Što je predviđeno važećim propisima o pružanju vodnih usluga?
Mrak: Važećim Zakonom o vodnim uslugama donesenim 2019. godine, uređen je institucionalni okvir za pružanje vodnih usluga, cijena vodnih usluga, pravni položaj i održivo poslovanje isporučitelja vodnih usluga, djelovanje Vijeća za vodne usluge te druga pitanja povezana s pružanjem vodnih usluga. Zakonom je uređeno da se vodne usluge pružaju na uslužnim područjima, te da se uslužno područje uspostavlja na jednom ili više postojećih vodoopskrbnih područja te više aglomeracija, a da se vodne usluge na uslužnom području pružaju putem jednog javnog isporučitelja vodnih usluga. Važećom Uredbom o uslužnim područjima, koju je donijela Vlada RH u lipnju 2023. godine, na području Republike Hrvatske uspostavljeno je 41 uslužno područje. Područje Grada Opatije te općina Lovran, Matulji i Mošćenička Draga je Uredbom svrstano u Uslužno područje 25 koje obuhvaća i gradove Bakar, Čabar, Delnice, Kastav, Kraljevica, Rijeka i Vrbovsko te općine Brod Moravice, Čavle, Fužine, Jelenje, Klana, Kostrena, Lokve, Mrkopalj, Ravna Gora, Skrad i Viškovo. Uredbom je kao društvo preuzimatelj na uslužnom području 25 određeno trgovačko društvo KD vodovod i kanalizacija d.o.o. Sukladno Zakonu i Uredbi, društvo Liburnijske vode d.o.o. obvezno se pripojiti društvu KD VODOVOD I KANALIZACIJA d.o.o. Rijeka.

Iz kojih razloga se centralna vlast odlučila na ovakav ustroj?
Mrak: Iz razloga što je obveza reorganizacije postojećeg sustava vodoopskrbe i odvodnje obveza koju je RH preuzela ulaskom u EU i sadržana je u Ugovoru o pristupanju EU. Inače proces prilagodbe preuzetim obvezama je započeo još 2014. godine kada je Vlada RH donijela prvu Uredbu o uslužnim područjima. Tada je na razini RH bilo predviđeno 20 uslužnih područja koja su obuhvaćala područja županija i na kojima je bilo predviđeno djelovanje jednog zajedničkog isporučitelja. Navedena Uredba praktički nikad nije bila u primjeni već su se tražili drugi modeli. Rezultat toga procesa je donošenje ranije spomenutog Zakona o vodnim uslugama u 2019.godini te Uredbe o uslužnim područjima.

Jesu li postojale neke druge opcije za Liburnijske vode?
Mrak: Liburnijske vode su od početka, a posebice nakon donošenja novog Zakona od vodnim uslugama, imale stajalište da ispunjavaju sve uvjete za samostalno pružanje vodnih usluga. Isto stajalište imali su i osnivači odnosno jedinice lokalne samouprave s područja Liburnije. Činjenica je da je od strane Hrvatskih voda u postupku traženja optimalnog modela ponuđena opcija uspostave uslužnog područja Liburnije i otoka Cresa, Lošinja i Krka, ali isto tada nije bilo prihvaćeno. Nakon stupanja na snagu prve Uredbe 2021.godine kojom je predviđena uspostava uslužnog područja 25, od strane čelnika JLS zatraženo je ponovno razmatranje opcije udruživanja Liburnije s Cresom i Lošinjem, ali tada to više nije bilo moguće realizirati

Čime ste argumentirali svoje stajalište za samostalnim pružanjem vodnih usluga ?
Mrak: Naše je stajalište bilo da Liburnijske vode d.o.o imaju sve zakonske pretpostavke i uvjete da ostanu samostalni isporučitelj na postojećem uslužnom području odnosno da postojeće vodoopskrbno područje Liburnije (Grad Opatija, Općine Lovran, Matulji i Mošćenička Draga), obuhvaća tehničko-tehnološki povezane sustave javne vodoopskrbe i javne odvodnje na kojem vodne usluge pruža javni isporučitelj Liburnijske vode d.o.o. u vlasništvu istih jedinica lokalne samouprave, a koji količinom isporučene vode, brojem zaposlenih, vlasništvom nad komunalno-vodnim građevinama i drugim činjenicama zadovoljava sve uvjete propisane Zakonom.

S obzirom na to da ispunjavamo sve uvijete za samostalno pružanje, jeste li pokušali osporiti Uredbu?
Mrak: Da. Liburnijske vode podnijele su Ustavnu tužbu osporavajući prvu Uredbu Vlade iz 2021.godine kojom je prvi puta predviđena uspostava uslužnog područja 25. Ustavni je sud je 7. veljače 2023. godine ukinuo navedenu Uredbu. Nakon rješenja Ustavnog suda, Vlada RH donijela je u lipnju 2023. novu, trenutačno važeću, Uredbu o uslužnim područjima kojom se ponovno uspostavlja 41 uslužno područja, a područje Liburnije svrstava u Uslužno područje 25. I protiv te Uredbe Liburnijske vode kao i sve jedinice lokalne samouprave s područja Liburnije podnijele su novu ustavnu tužbu ističući iste argumente. Ustavni sud Republike Hrvatske dana 4. lipnja 2024. godine donio je rješenje kojim se odbacuju ili se ne prihvaćaju svi prijedlozi za pokretanje postupka suglasnosti Uredbe s Ustavom i Zakonom. Time su iscrpljena sva pravna sredstva pred pravosudnim tijelima Republike Hrvatske kojima se željelo osporiti sadržaj Uredbe odnosno uspostava Uslužnog područja 25.

Što sada slijedi?
Mrak: Prema Zakonu, društvo Liburnijske vode d.o.o. obvezno se pripojiti društvu KD VODOVOD I KANALIZACIJA d.o.o. Rijeka. Osim društva LIBURNIJSKE VODE D.O.O. društvu preuzimatelju pripojit će se i ostali postojeći isporučitelji vodnih usluga i to komunalno društvo ČABRANKA D.O.O. Čabar, KOMUNALAC - VODOOPSKRBA I ODVODNJA D.O.O. Delnice i VODE VRBOVSKO D.O.O. Vrbovsko. „Članovi „novog“ trgovačkog društva bile bi sve jedinice lokalne samouprave s Uslužnog područja 25 te bi to trgovačko društvo imalo ukupno 22 člana. U tu svrhu Skupštine svih trgovačkih društava koje se pripajaju društvu preuzimatelju i Skupština trgovačkog društva preuzimatelja donose odluke o pripajanju. Uz odluke o pripajanju utvrđuje se tekst ugovora o pripajanju koji potpisuju uprave svih trgovačkih društava kao i tekst Društvenog ugovora koji usvaja buduća „zajednička“ skupština. No, članovi Skupštine Liburnijskih voda d.o.o. (gradonačelnik i načelnici), ako je tako uređeno statutima pojedinih jedinica lokalne samouprave, moraju imati mandat za donošenje Odluke o pripajanju od strane gradskog i općinskih vijeća, što znači da će se kod tih jedinica lokalne samouprave gradska i ili općinska vijeća trebati prethodno razmatrati pripajanje. Osim donošenja odluka potrebno je provesti proces usuglašavanja teksta dokumenata koji se odnose na buduće odnose u novom „zajedničkom“ društvu. Mi ćemo nastojati u tom postupku osigurati zadržavanje svih postojećih prava radnika te najveći mogući stupanj autonomije Liburnijskih voda d.o.o. kao podružnice u budućem društvu. Nažalost, vremena za provedbu nema mnogo budući da je nadležno Ministarstvo odredilo krajnji rok za pripajanje 31.12.2024.godine. Treba također istaknuti da su Zakonom predviđena postupanja nadležnih državnih tijela ako se u konačnici ne donese odluka o pripajanju, a koja mogu prouzročiti brojne nepovoljne posljedice po društvo Liburnijske vode d.o.o. i osnivače, budući da državna tijela mogu izreći sljedeće mjere a uskratu financiranja iz državnoga proračuna, naknade za korištenje voda i naknade za zaštitu voda troškova pripreme projekata, projektiranje, građenje, rekonstrukcija ili sanacija komunalnih vodnih građevina. Zatim, ukidanje akta o ispunjenju posebnih uvjeta za obavljanje djelatnosti javne vodoopskrbe i javne odvodnje i prijenos korištenja gospodarske cjeline za pružanje vodnih usluga čime postojećem javnom isporučitelju vodnih usluga: prestaje status isporučitelja vodnih usluga; prestaje pravo isporučivati vodnu uslugu i prestaje pravo naplaćivati cijenu vodne usluge i naknadu za razvoj. Zatim, prijenos korištenja gospodarske cjeline za pružanje vodnih usluga s postojećeg javnog isporučitelja vodnih usluga na primarno društvo preuzimatelja, te zabrana obavljanja djelatnosti nezakonitim isporučiteljima

Što je s imovinom Liburnijskih voda i pravima jedinica lokalne samouprave Liburnije?
Mrak: Sva imovina Liburnijskih voda d.o.o. prenosi se na društvo preuzimatelja VIK d.o.o. a jedinice lokalne samouprave koje su sadašnji vlasnici i članovi Liburnijskih voda d.o.o. postaju članovi društva preuzimatelja. Pri tome, prema Zakonu, poslovni udjeli u društvu preuzimatelju određuju se prema stanju kapitala i rezervi društva preuzimatelja i društava koja se pripajaju na dan 31. prosinca 2018., osim kad je Zakonom drukčije određeno. Prema tim podacima sve jedinice lokalne samouprave s područja Liburnije imale u novom društvu zajedno 15,55% glasova (Grad Opatija 6,38%, Općina Matulji 5,75%, Općina Mošćenička Draga 2,49% te Općina Lovran 0,93%). S time u vezi ističemo da je Zakonom uređen način donošenja odluka te broj glasova za pojedine, najvažnije odluke koje bi skupština tako osnovanog društva trebala donositi.

Što građani mogu očekivati od uspostave novog uslužnog područja?
Mrak: Neovisno kako čitav postupak bude okončan naš je primarni zadatak osigurati građanima i ostalim subjektima redovitu isporuku vode uz potpunu zdravstvenu ispravnost. Nadalje, cilj čitave zakonske regulative je osiguranje povrata troškova od vodnih usluga kako je definirano zakonom kojim se uređuje financiranje vodnoga gospodarstva putem: socijalno priuštive cijene vode, uspostave javnog isporučitelja vodnih usluga sposobnog za održivi razvoj i održavanje komunalnih vodnih građevina, te poslovne samoodrživosti, financijske stabilnosti i visokog stupnja učinkovitosti javnih isporučitelja vodnih usluga. Za očekivati je tako da bi cijena vodne usluge (voda i odvodnja) najprije trebala ujednačiti na čitavom uslužnom području 25. te je moguće da, barem u početku funkcioniranja novog Uslužnog područja, cijena vode i odvodnje na Liburniji bude nešto niža od dosadašnje. Nadamo se da će se svi ciljevi koje je država planirala zaista i ostvariti.

Više sa portala poduckun.net ...

Kolačići

Ova stranica koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva i praćenje posjećenosti. Nastavkom korištenja stranice smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.