[RAZGOVOR] Ksenija Beljan, ravnateljica HT-a - škole u kojoj se već 95 godina obrazuje najkvalitetniji turistički kadar

Autor: Elena Vidović 16.04.2024

Obljetnice škole obilježavaju se 18. travnja jer je to datum rođenja Drage Gervaisa, što je vrlo simbolično jer njegovo ime nosi ulica u kojoj se nalazi zgrada škole, a u parku pred školom je njegova bista.

Mr. sc. Ksenija Beljan (62) ravnateljica je opatijske Hotelijersko-turističke škole već punih 27 godina. Osnovnu i srednju školu završila je u Rijeci, po završetku srednje škole upisala je tadašnji Hotelijerski fakultet u Opatiji, gdje je stekla zvanje diplomiranog ekonomista ugostiteljsko-turističkog smjera, usmjerenje hotelijerstvo. Tijekom studija radila je u Opatijskom Kvarner-Expressu u odjelu transfera i kao turistički pratitelj, a nakon studija zaposlila se u IKRO „Mladost“ u Rijeci kao komercijalist pripravnik, potom u „Riječkom ugostiteljstvu“ kao glavni referent za investicije te kratkoročne i dugoročne kredite. Posao u turizmu joj se jako sviđao, no velika joj je želja bila raditi u školi, pa je prihvatila priliku koja joj se ukazala u Centru usmjerenog obrazovanja „Lovorka Kukanić“ u Rijeci, gdje je predavala ekonomsku skupinu predmeta i vodila društvenu djelatnost škole. Godine 1996. godine otvorila se mogućnost da objedini svoje dvije velike ljubavi – turizam i rad u školi te postaje ravnateljicom u Hotelijersko-turističkoj školi Opatija i danas je, sa skoro 28 godina staža na toj poziciji, „najdugovječnija“ ravnateljica u obrazovnoj ustanovi na području Opatije.

Iste godine postala je i članica predsjedništva Zajednice ugostiteljsko-turističkih škola Republike Hrvatske, voditeljica Stručno metodičkog praktikuma za turizam, a danas je u trećem mandatu predsjednica te udruge. U sklopu Zajednice, organizatorica je brojnih državnih i međunarodnih skupova u okviru struke, a nerijetko i gost ili panelist na događanjima vezanim za turistički sektor. U dva mandata bila je članica Sektorskog vijeća za turizam i ugostiteljstvo imenovana od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja kao predstavnica obrazovnih ustanova, a u jednom mandatu kao predstavnica Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih. U organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Agencije za odgoj Kraljevine Nizozemske, zajedno s devetnaest kolega iz Hrvatske završila je dvogodišnji program usavršavanja ravnatelja škola, čime je postala trener za ravnatelje, te je jedna od autorica priručnika za ravnatelje „Ravnatelj škole – upravljanje – vođenje“, koautor knjige „Povijest opatijskog školstva“ i glavna urednica monografije HT škole „90 nam je godina tek“. Magistrirala je 2006. godine na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, neprekidno radi na osobnom usavršavanju te danas ima zvanje ravnatelja savjetnika.

Hotelijersko-turistička škola ove godine obilježava veliki jubilej. Kako ga planirate obilježiti?

Ove godine obilježavamo 95 godina djelovanja Škole koja je počela s radom davne 1929. godine čime smo najstarija škola u sektoru turizma i ugostiteljstva na Jadranu, te druga najstarija škola u Hrvatskoj – prije nas je postojalo samo današnje Ugostiteljsko-turističko učilište u Zagrebu. Obljetnice škole obilježavaju se 18. travnja jer je to datum rođenja Drage Gervaisa, što je vrlo simbolično jer njegovo ime nosi ulica u kojoj se nalazi zgrada škole, a u parku pred školom je njegova bista. Pripremili smo doista bogat i kvalitetan program, obilježavanje smo proširili na više dana. Događanja će početi u utorak, 16. travnja, kada planiramo Dan otvorenih vrata tijekom kojeg će budući učenici i njihovi roditelji moći posjetiti školu i dobiti sve potrebne informacije. U sklopu Dana otvorenih vrata predvidjeli smo izložbu, kvizove za učenike i nastavnike te prezentacije, a paralelno s time održavat će se sportsko-natjecateljski program u nogometu, badmintonu, streličarstvu i stolnom tenisu u Sportskoj dvorani „Marino Cvetković“ te šetnja Opatijom čiji je light motiv Isadora Duncan. U četvrtak, 18. travnja održat će se svečana akademija u hotelu Bristol, dok će u petak, 19. travnja u Vili Antonio, između ostaloga biti predstavljen i ljetopis pod nazivom „Nove staze, nove priče“, a za učenike i nastavnike predavanje na temu „Matematika u svakodnevnom životu“ održat će Toni Milun. Povodom 95. obljetnice škole nagradit ćemo djelatnike koji rade u školi neprekidno 25 i više godina, kao i najuspješnije učenike škole. Ono što svakako valja istaknuti jest da su učenici vrlo angažirani oko organizacije proslave, a događanja je uistinu mnogo, pokrivaju razna područja, tako da vjerujem da će svatko pronaći nešto u svom interesu.

Dugo ste u prosvjeti, koliko se školstvo promijenilo za Vašeg radnog vijeka?

Danas je vrlo izazovno raditi u školi. Nekada je nastavnik, uz enciklopedije, bio jedini izvor informacija. Danas je velika dostupnost informacija, stoga je u poučavanju cilj učenika naučiti logički zaključivati, motivirati na cjeloživotno učenje i pomoći mu da upozna i razvije strategije učenja koje njemu najviše odgovaraju. Zanimanje nastavnika za rad u školi slabi, te nam je sve veći problem naći nastavnike mnogih područja, ne samo STEM područja. U školi djeluje Vijeće roditelja koji sudjeluju u radu škole, ali voljeli bismo da se roditelji više uključe i budu prisutniji sa sugestijama koje mogu dovesti do poboljšanja rada. Imamo zajednički cilj – obrazovati mlade ljude koji su spremni na nastavak obrazovanja ili tržište rada. Roditelji danas prate ocjene u e-Dnevniku i dio njih smatra da ne treba dolaziti u školu, ali to ne bi trebala biti zamjena za razgovor s razrednikom ili predmetnim nastavnikom. Važnije je dobiti informacije npr. o ponašanju jer su djeca više u školi nego sa svojim roditeljima zbog današnjeg načina života. Puno je više propisa, zakona koji se primjenjuju u školstvu, ustanovama općenito te postoji bojazan da nam nešto promakne. Tu je još prisutna i informatizacija, koja je s jedne strane promjena na bolje, ali s druge strane primjećujemo pogoršanje motoričkih vještina kod učenika, uključujući i rukopis, s obzirom da češće koriste tipkovnicu.

Jesu li pametni telefoni i tehnologija smetnja učenicima?

Učenici na početku školskog sata odlažu mobitele na prvu klupu, a mogu ih koristiti isključivo kada je mobitel potreban u nastavnom procesu, primjerice kad imaju kviz ili slično. Učenici su to vrlo dobro prihvatili. Kada je riječ o distrakcijama i stranputicama tehnologije – nastavnici će danas morati koristiti i aplikacije za prepoznavanje plagijata, sadržaja prepisanog s interneta i sadržaja generiranog umjetnom inteligencijom. Postoji i opasnost od pretjeranog korištenja društvenih mreža.

Dodjela nagrada

Po čemu je opatijska Hotelijersko-turistička škola specifična?

U Hrvatskoj imamo stotinjak škola koje školuju kadrove u turizmu i ugostiteljstvu, to su uglavnom polivalentne škole koje uz programe u turizmu i ugostiteljstvu imaju i druge programe. Škola kojima su zanimanja u turizmu jedini programi ima desetak, od čega su dvije u Opatiji. Naša specifičnost je upravo tradicija. Imali smo slučaj kada je jedan roditelj došao s djetetom na upis iz jednog udaljenog mjesta, pa smo ga pitali ne bi li mu bilo praktičnije dijete upisati u školu bližu mjestu stanovanja. Na to nam je rekao da je Opatija kolijevka turizma. Rekla bih da je naša svjedodžba cijenjena, Opatija ove godine slavi 180 godina turizma. Naši učenici su danas predsjednici uprava, direktori hotela, turističkih zajednica. Neki su postali i sveučilišni profesori, jedna je učenica završila prestižni César Ritz College u Švicarskoj. Naši bivši učenici pronašli su se u estradnim vodama te u medijima. Mišljenja sam da dobro radimo i rezultati se vide, iako uvijek može bolje i više.

Zacijelo je onda i interes učenika za upis u školu velik…

Ove smo školske godine upisali 96 učenika, a imali smo četiristotinjak prijava. Sva mjesta popunimo već na prvom upisnom roku. Inače upisujemo po 72 učenika, odnosno tri razredna odjeljenja po godini, a svake četvrte – možemo reći i svake prijestupne – godine upisujemo četiri razredna odjeljenja. Rado bismo upisali i više učenika, ali nedostaje nam prostora. Zgrada škole ima svoja ograničenja, a dijelimo je u suprotnoj smjeni s Gimnazijom pa je broj razrednih odjeljenja ograničen. Po završetku škole učenici stječu zvanje hotelijersko-turistički tehničar. Kao sektorski stručnjak sudjelovala sam u izradi standarda zanimanja i kvalifikacija za zanimanje tehničar/tehničarka destinacijskog turizma. Zatražili smo uvođenje programa za iduću školsku godinu, za što smo dobili suglasnost Školskog odbora te osnivača, Primorsko-goranske županije. Kako se ove školske godine taj program eksperimentalno počeo provoditi u Turističko-ugostiteljskoj školi Split nismo dobili suglasnost Ministarstva. U planu je uvođenje modularne nastave što će dati na kvaliteti poučavanja te se veselimo promjenama i uvođenju novih programa prema zahtjevima turističkog tržišta.

Opredjeljuju li se učenici za daljnje obrazovanje na fakultetu ili nakon škole radije potraže posao?

Naša je škola strukovna što znači da u završnom razredu učenici odabiru temu završnog rada koji pišu na hrvatskom jeziku te sažetak na stranom jeziku. Rekla bih da se više od 95 posto naših učenika opredijeli za nastavak školovanja; ove godine samo jedna učenica nije prijavila državnu maturu, što znači da svi ostali planiraju dalje na fakultet. Naši su učenici vrlo uspješni na državnoj maturi, pogotovo u hrvatskom i stranim jezicima, dok smo s matematikom u rangu državnog prosjeka. Učenici se ne opredjeljuju samo za Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, koji dominira kao naša vertikala, upisuju i Filozofski fakultet ili druge fakultete. Tome u prilog govori i činjenica da trenutno u zbornici imamo četiri nastavnika koji su bili naši učenici – dva su profesori stranih jezika, jedna je profesorica hrvatskog, odnosno knjižničarstva, te jedan nastavnik strukovnih predmeta.

Nastavnici HT-a

Na čemu je fokus, odnosno koje vještine je najvažnije da učenici steknu?

Rad s učenicima, poboljšanje uvjeta rada za teorijski i praktični rad suvremenim opremanjem i optimalnim korištenjem nastavnih metoda u funkcionalnom prostoru naša je vizija i misija. Unapređenje ishoda poučavanja ima za cilj stvaranje novih generacija hotelijersko-turističkih radnika koji će biti konkurenti na tržištu rada. Dugoročni, održivi razvoj turizma nije moguć bez kvalitetnog obrazovanja, nastavnika koji će prenijeti znanje i učenika koji će spremno primiti to znanje. Poznavanje tri strana jezika, tehnike rada u turizmu, izvannastavne aktivnosti, projekti, natjecanja u zemlji i inozemstvu (škola je članica Europske asocijacije turističkih škola AEHT-a sa sjedištem u Luksemburgu), ono je s čime se ponosimo. Turizam je specifična djelatnost gdje se trendovi brzo mijenjaju, no važno je poznavanje stranih jezika. Učenicima je važna stručna praksa, koja se odvija u trajanju od 182 sata tijekom ljetnih mjeseci, a tijekom nastavne godine imaju 70 sati praktične nastave. Povratne informacije od poslodavaca su dobre.

Učenici imaju priliku iskustvo steći i u inozemstvu…

Surađujemo s brojnim školama u inozemstvu, kao što su primjerice Bregårdsskolan iz grada Karlskoga u Švedskoj, Tourismusschule iz Bad Ischla u Austriji ili Thúry György iz Nadgikanisza u Mađarskoj. Posljednji Erasmus nam je bio u Španjolskoj, u Zaragozi. Smatram da su takva iskustva učenicima od neprocjenjive važnosti jer tako dobivaju širu sliku o turizmu: imaju prilike vidjeti kako drugi rade, upoznati jezik, kulturu i proširiti vidike.

Vrlo ste posvećeni poslu. Što najviše volite raditi u slobodno vrijeme?

Radno mjesto je takvo da mi ne dozvoljava previše slobodnog vremena. Najviše volim slobodno vrijeme provoditi s moja dva unuka, koji sada imaju devet i šest godina. Nastojim se dobro organizirati i naći vremena za rekreaciju – najčešće su to šetnje i plivanje, a od društvenih događanja najdraži mi je odlazak u kazalište i na koncerte. Putovanja su nešto što me ispunjava i volim reći „putovanje je jedini trošak koji obogaćuje“.

Program obilježavanja 95 godina HT škole Opatija

16. travnja 2024. (9:00 – 12:00) u prostorima škole:

Dan otvorenih vrata
Izložba učeničkih radova „Matematika u svakodnevnom životu“
Predstavljanje projekta „Škola i zajednica“
Prezentacije ekonomskog aktiva: prikaz AEHT-e, Mladi ambasadori, Več znanja za več turizma…
Prezentacija „Carl Seidl“
Prezentacija „Povijest ocjenjivanja, retro HT“
Prezentacija „Zdrava prehrana“
Pub kviz za 2. 3. i 4. razrede
Radionica engleskog jezika za 1. razrede „Spelling Bee“
Online kviz za nastavnike: talijanski i francuski jezik i kultura (kviz vode učenici)

16. travnja 2024. u sportskoj dvorani „Marino Cvetković“, sportsko-natjecateljski program:

Badminton, streličarstvo i stolni tenis (9:00 – 11:00); nogomet (11:00 – 13:30)
Šetnja Opatijom – Balerinska elegancija, Isadora Duncan u Opatiji

18. travnja 2024. (12:00) u hotelu Bristol Svečana akademija

19. travnja 2024. (10:00 – 14:00) u Vili Antonio:
Predstavljanje projekta „Narječje i identitet“
Predstavljanje Ljetopisa „Nove staze, nove priče“
Panel-rasprava „Zašto je važno učiti strane jezike?“ (sudjeluju poznati bivši učenici škole)
Predavanje Tonija Miluna „Matematika u svakodnevnom životu“

Foto: David Kurti

Više sa portala poduckun.net ...