[RAZGOVOR] Lovranac Karlo Škorić, student međunarodnih odnosa i diplomacije izabran kao jedan od šest najboljih studenata Hrvatske za sudjelovanje na projektu Vijeća Europske unije

Autor: Nikola Cvjetović 19.01.2024

Iznimna mi je čast što sam izabran i jedva čekam predstavljati našu zemlju u što boljem svjetlu na sjednicama u Brusselsu u travnju, govori student treće godine prijediplomskog studija Međunarodni odnosi (i diplomacija) na Međunarodnom sveučilištu Libertas.

Lovran - Karlo Škorić, Lovranac koji se trenutno nalazi na studiju u Zagrebu, uvršten je među šest najboljih hrvatskih studenata koji će sudjelovati u projektu Vijeća Europske unije. Karlo je nakon završene Prve riječke hrvatske gimnazije, sportskog razred po programu općeg smjera, odlučio raditi kao konobar u restoranu Lovranski pub i tamo se zadržao do rujna 2021. godine. Do svoje 17. godine igrao je vaterpolo u Vaterpolo klubu Opatija i VK Primorje Erste Banka, volontirao u Petrinji i Glini nakon potresa u prosincu 2020. godine, povremeno pisao članke i intervjue za List Opatiju, a onda donio odluku i otisnuo se školovati. Na Međunarodnom sveučilištu Libertas u Zagrebu studira međunarodne odnose i diplomaciju, a njegov je rad, trud, zalaganje prepoznato te je dobio priliku sudjelovali u velikom europskom projektu.

Krajem studenoga 2023. izabran si kao jedan od šest najboljih studenata Hrvatske za sudjelovanje na projektu Vijeća Europske unije: ConSIMium. O čemu se radi? Što za tebe znači participiranje u ovom projektu?
- Tako je, izabran sam kao jedan od šest najboljih studenata Republike Hrvatske u području prava, politologije i ekonomije za sudjelovanje na projektu Vijeća Europske unije: ConSIMium.
Odluku o sudionicima na projektu donio je Rektorski zbor Republike Hrvatske, najviše tijelo na razini sveučilišta u Republici Hrvatskoj kojega čine svi rektori hrvatskih sveučilišta.
Prvi sam ikada sa Međunarodnog sveučilišta Libertas koji je izabran za sudjelovanje na ovako značajnom projektu. Kada su me sa Sveučilišta kontaktirali vezano uz prijavu na projekt, odmah su mi rekli da ne očekujem puno, da je važno sudjelovati, jer obično ne uzimaju studente s privatnih sveučilišta za ovakve projekte. Postoji stigma da studenti s privatnih sveučilišta nisu dovoljno dobri ili da nisu dorasli studentima s državnih sveučilišta. Spreman sam to svojim znanjem i radom promijeniti.
ConSIMium je simpozij tijekom kojeg će se simulirati rad Vijeća Europske unije (Council of the EU) i Europskog vijeća (European Council) u cilju da se stekne praktično razumijevanje dviju institucija te uspostave korisni kontakti među studentima europskih sveučilišta.

Svaka od 27 zemalja članica Europske unije šalje svojih 6 najboljih studenata koji će sudjelovati na praksi u oblikovanju svoje nacionalne pozicije do vođenja pregovora s drugim izaslanstvima, pa čak i odgovaranja na pitanja novinara, mogu iskusiti svaku fazu sastanaka Europskog vijeća i Vijeća EU. Izaslanstva sudjeluju na raznim pripremnim sastancima nacionalnih stručnjaka, a ambasadori sudjeluju u COREPER-u (Odbor stalnih predstavnika) uoči simulacije ministarskog sastanka, gdje se od njih u konačnici tražilo da pokušaju pronaći kompromis i usvojiti nova pravila za cijelu EU.

Samu temu simulacije o kojoj ćemo raspravljati i morati donijeti odluku, saznat ćemo tek nekoliko tjedana prije samog simpozija.
Već su nam krenuli intenzivni online sastanci i edukacije kako bi što spremniji došli na simpozij, jer će svaka država biti ocijenjena te na kraju rangirana po rezultatima svojih predstavnika.

Iznimna mi je čast što sam izabran i jedva čekam predstavljati našu zemlju u što boljem svjetlu na sjednicama u Brusselsu u travnju. Biti izabran od strane Rektorskog zbora Republike Hrvatske kao najvišeg sveučilišnog tijela u državi i za ovako važan projekt je zaista veliki uspjeh, ali i odgovornost. Drago mi je što je Rektorski zbor prepoznao moj rad i mene kao osobu koja je vrijedna predstavljati našu zemlju na ovakvom projektu.

Koja će biti tvoja uloga u projektu? Što se od vas očekuje?

- Svatko od nas će imati određenu ulogu, a simulacija će uključivati sve procedure i postupke kao da se zaista sastaju Vijeće Europske unije i Europsko vijeće. Ja sam dobio ulogu Ambasadora Republike Hrvatske što je odlično povezano s mojim studijem međunarodnih odnosa i diplomacije. Preostali kolege dobili su uloge: šef države / vlade, ministar, nacionalni eksperti i novinar. Ja ću kao ambasador sudjelovati u COREPER-u , odnosno Odboru stalnih predstavnika. Moj glavni zadatak će biti prenošenje politike naše države o temi simulacije, informirati donositelje odluka, ali i koordinirati rad naših ministarstava i rješavati potencijalne nesuglasice kako bi nastupili sa usuglašenom zajedničkom politikom.

Kakvi su ti ciljevi i planovi za dalje? Životne, poslovne želje?

- Student sam treće godine prijediplomskog studija Međunarodni odnosi (i diplomacija) na Međunarodnom sveučilištu Libertas.
Oduvijek me zanimala diplomacija, ali nažalost ne postoji kao studij niti na jednom državnom sveučilištu u Hrvatskoj. Može se studirati jedino kao poslijediplomski studij u trajanju jedne godine na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Ali da bi se do toga došlo, treba završiti studij politologije koji me pretjerano ne zanima na način na koji se izvodi. Stoga sam se odlučio za Libertas koji sam upisao 2021. godine. Što se tiče samog studiranja, način na koji se izvodi nastava na Libertasu omogućava mi da uz studij i radim te radim i druge stvari osim studiranja. Na prvoj godini studija sam radio kao konobar u fine dining restoranu MM Kantina, dok zadnje dvije godine radim kao agent u Digitalnim prodajnim kanalima u Iskonu. Radno vrijeme u Iskonu si možemo prilagođavati po obvezama za studij, ali u prosjeku radim od 4 do 6 dana u tjednu. Predavanja su mi od ponedjeljka do petka od 9 do 13 sati, i onda radim od 14 do 20 sati većinom sve te dane, a vikende radimo u punoj smjeni od 8 sati. Pred mjesec dana imao sam priliku posjetiti Strasbourg na poziv zastupnika u Europskom parlamentu Tonine Picule te Europski sud za ljudska prava gdje nas je ugostio naš sudac Davor Derenčinović. Ranije sam već imao priliku i čast biti tri puta u Brusselsu na konferencijama u Europskoj komisiji i Europskom parlamentu. Tako da me svo to iskustvo, uključujući i ovo koje dolazi, inspirira da idem upravo prema tome da jednog dana i ja sjedim u jednoj od tih institucija. Također, zaista volim istaknuti kako svi građani bi po mome mišljenju trebali barem jednom posjetiti bilo koju od tih institucija kako bi doživjeli to iskustvo i shvatili kojeg elitnog društva smo mi članica. Europska unija je zaista jedinstven oblik integracija među državama i mogućnosti unutar nje su beskonačne.

Sada si veći dio vremena u Zagrebu. Kako provodiš slobodno vrijeme? Nedostaju ti li Opatija i Lovran?
Slobodnog vremena iskreno, pogotovo ove godine, i nemam previše. Ako nemam obaveza za studij ili posao, onda stižu zadaci, sastanci i pripreme za sve ostale aktivnosti kojima se bavim. U organizaciji vremena mi pomažu planer na mobitelu i podsjetnici za sve što moram napraviti. Neke od trenutnih aktivnosti koje uz posao i studij imam su: Predsjednik Studentskog zbora Libertas, Član Hrvatskog studentskog zbora, Voditelj u Libertas Talks podcastu, Član Diplomatskog kluba Libertas i Volonterskog kutka Libertas, Izvršni urednik studentskih novina Međunarodnom sveučilištu Libertas.
U sklopu Studentskog zbora Libertas, čiji sam predsjednik postao u svibnju 2023., ove godine smo organizirali brucošijadu, volonterske aktivnosti, financirali smo opremu za Libertas Talks podcast, a u planu imamo još nekoliko projekata do kraja ove akademske godine. Cilj mi je poboljšati cjelokupno studentsko iskustvo na Libertasu i zastupati prava studenata svih smjerova podjednako. Lovran i Opatija mi naravno nedostaju, ne stižem često ići kući, svega nekoliko puta godišnje po par dana. Imam jako puno obaveza u Zagrebu i jednostavno ne stignem ići češće. Premda se nadam da ću ovo ljeto provesti u Lovranu. Zadnja dva ljeta sam proveo radeći u skladištima u Nizozemskoj kako bi si platio školarinu za studij. Ove godine sam dobio stipendiju Općine Lovran zbog akademskog uspjeha pa se nadam da ću tijekom akademske godine već uštedjeti bar dio za školarinu od iduće godine i da neću morati ići raditi vani preko ljeta.
Istaknuo bi podršku koju dobivam od svoje obitelji, ponajviše mame Sanje i sestre Antonije. Bez moje mame, vrijednosti, znanja i kvaliteta koje je usadila u mene kroz moje djetinjstvo i mladost, ništa ovo ne bi bilo ostvarivo. Uvijek se vraćam i na značaj koje je odrastanje u Društvu „Naša Djeca“ Opatija imalo za mene, pogotovo sada kada su se počeli pojavljivati i vidljivi uspjesi. A sve to mogu zahvaliti prvenstveno svojoj mami.

Više sa portala poduckun.net ...