[VIDEO] TD Komunalac: Odgađanje porasta cijena više nije realna opcija

Autor: Marina Pauletić 30.11.2022

Porast cijena planira se u rasponu od 20 do 56%, ovisno o vrsti usluge.

Opatija - Trgovačko društvo Komunalac d.o.o. u obavezi je od 1. siječnja 2023. godine planirati nužno povećanje cijena dijela komunalnih usluga te javne usluge sakupljanja komunalnog otpada. Osnovni razlog za povećanje cijena su značajno veći troškovi poslovanja uslijed rasta cijena na tržištu. Uz povećanje gotovo svih osnovnih troškova, poput električne energije i goriva, na poslovanje Komunalca najveći utjecaj ima povećanje cijene zbrinjavanja otpada na CGO Marišćina, koje je samo u ovoj godini iznosilo 60% te dodatnih 15% u prethodnom razdoblju. U narednoj godini nužno je uskladiti i primanja djelatnika Komunalca s rastom realnih životnih troškova, kao i prosječnim rastom plaća u Hrvatskoj u proteklih 13 godina.

Trenutačno važeća osnovica za obračun plaća definirana je još 2009. godine, a prosječna neto plaća u TD Komunalac d.o.o. gotovo je 2.000 kuna manja od prosječne hrvatske plaće. Zbog svega navedenog, poslovanje Komunalca s postojećim razinama cijena bilo bi neodrživo. Cijene komunalnih usluga na Liburniji među najnižima su u Hrvatskoj, iako je standard usluge među najvišima u zemlji.

„I ranijih godina postojali uvjeti su za povećanje cijena, no odgađali smo učiniti taj korak. No, u situaciji u kojoj su troškovi poslovanja dramatično povećani, novo odgađanje, nažalost, više nije realna opcija. Ipak, napravili smo sve kako bi povećanje cijena bilo najmanje moguće. U skladu s rastom troškova, povećanje cijena usluga TD Komunalac d.o.o. planira se u rasponu od 20 do 56%, ovisno o vrsti usluge. Dio povećanih cijena koji se odnosi na održavanje javnih površina financirat će se iz proračuna jedinica lokalne samouprave. Građanima, kao krajnjim korisnicima usluga, povećat će se cijene javne usluge sakupljanja komunalnog otpada, pogrebnih usluga te grobne naknade“, poručili su iz Komunalca.

„Konkretno, što se korisnika naših usluga tiče, cijena grobne naknade (koja dospijeva u lipnju 2023. godine) i plaća se jednom godišnje povećala bi se za 62 kn godišnje, odnosno sa 130 kn neto na 192 kn neto. Cijena javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada planira se povećati u dijelu cijene obvezne minimalne javne usluge (fiksni dio) za 27,72 kune mjesečno, odnosno za 16,14 kuna mjesečno za one korisnike koji budu kompostirali sukladno važećim propisima. Cijena za predane količine miješanog komunalnog otpada po litri iznosila bi 0,16021 kuna umjesto dosadašnjih 0,08695 kuna po litri, a ovisi isključivo o povećanju cijene zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada od strane društva Ekoplus d.o.o. koje se dogodilo još u veljači 2022. godine, što trenutno rezultira stvaranjem gubitaka u poslovanju, te smo u obvezi početi sa primjenom nove cijene“, objasnili su iz TD-a Komunalac.

Navedeno bi konkretno značilo povećanje neto cijene za predane količine miješanog komunalnog otpada po jednom pražnjenju za posudu od 40 litara u iznosu od 2,89 kn, za posudu od 60 l u iznosu od 4,34 kune te za posudu od 90 litara u iznosu od 6,51 kunu.

Cijena vodnih usluga sastoji se od fiksnog i varijabilnog dijela. Fiksni dio cijene vodnihusluga služi pokriću rashoda koji ne ovise o količini isporučenih vodnih usluga (očitavanje vodomjera, obrada podataka, dostava računa, servisiranje vodomjera, tekuće i investicijsko održavanje) te se obračunava mjesečno po korisniku. Varijabilni dio cijene ovisi o količini isporučenih vodnih usluga. Najniža osnovna cijena se obračunava prema planiranim godišnjim rashodima i godišnjoj količini isporučene vode izraženoj u m3. Nove cijene fiksnog dijela cijene vodnih usluga za sve korisnike iznosit će: za vodoopskrbu 23,36 kn, za odvodnju 21,59 kn i za pročišćavanje 17,02 kn.

Nove cijene varijabilnog dijela cijene vodnih usluga za kategoriju kućanstvo iznosit će: za vodoopskrbu 8,66 kn/m3, za odvodnju 4,35 kn/m3 i za pročišćavanje 1,02 kn/m3.

Nove cijene varijabilnog dijela cijene vodnih usluga za kategoriju korisnika koji nisu kućanstvo iznosit će: za vodoopskrbu 12,98 kn/m3, za odvodnju 6,53 kn/m3 i za pročišćavanje 1,02 kn/m3.
Cijena vodne usluge crpljenja i odvoza otpadnih voda iz individualnih sustava odvodnje iznosit će 384,00 kn/sat za sve korisnike, sukladno ranije definiranim zonama, za sve korisnike.
Račun za vodne usluge, osim ovih navedenih sastavnica koje su prihod Liburnijskih voda sadrži i naknade za zaštitu voda (1,35 kn/m3) i naknadu za korištenje voda (2,85 kn/m3) koju je Društvo dužno naplaćivati u ime Hrvatskih voda, PDV po stopi od 13% te naknadu za razvoj u visini od 4,00 kn/m3 odnosno 1,92 kn/m3 na području Grada Opatije, a koja se prikuplja isključivo za nova ulaganja u mrežu. Iznos mjesečnog računa za kućanstva, uz potrošnju od 10 m3 vode, s navedenim povećanjem cijena vodnih usluga povećati će se za 29%.

VIDEO

Više sa portala poduckun.net ...