[U OKU KAMERE] Markerom po kulturnoj baštini -Skulpture Ljube de Karine na udaru vandala

Autor: Nikola Cvjetović 30.07.2022

Šteta će se sanirat, ali ostaje žal da se uopće ovakva 'akcija' dogodila i to u mjestu od posebna značenja za prve slavenske doseljenike na Kvarner...

Mošćenička Draga - Nedostatak kućnog odgoja naprosto je nepodnošljiv u civiliziranom svijetu u kojem se poštuju osnovne norme kulturnog i pristojnog ponašanja. Kulturno naslijeđe koje su nam ostavili naši preci nešto je s čime se ponosimo te se trudimo sačuvati za buduće generacije. Jedno od velikog kulturnog bogatstva je selo Trebišća koje je prošle godine u potpunosti obnovljeno te je oplemenjeno s umjetničkim skulpturama, našeg akademskog kipara Ljuba de Karine, koje su postavljene duž staze s ciljem približavanja glavnih elemenata staroslavenske mitologije spajajući drevna božanstva poput Peruna (vrhovni bog neba i vatre, upravlja gromovima i munjama) i Velesa (bog kaosa, podzemlja i stočarstva), sa toponimima u krajoliku (vrh Perun, Volovski kuk), te opisuju vjerovanja vezana za izmjenu godišnjih doba (borba Velesa i Peruna), postanak svijeta i ostale ključne elemente slavenske mitologije. Jedna od tih skulptura našla se na udaru primitivnog ponašanja koje je rezultiralo šaranjem dvaju izloženih umjetničkih radova. Anonimni 'umjetnik' svojom intervencijom nije propustio podsjetiti širu javnost da je okružena s primitivcima te osobama bez odgoja.

Šteta će se sanirat, ali ostaje žal da se uopće ovakva 'akcija' dogodila i to u mjestu od posebna značenja za prve slavenske doseljenike na Kvarner, o čemu govori i samo ime naselja: „treba“ je staroslavenska riječ za žrtvu, a brdo Perun koje se nalazi ponad Trebišća, dijeli ime sa vrhovnim bogom slavenske mitologije. Današnja Trebišća obuhvaćaju nekoliko tradicijskih objekata ukružene hladom duboke šume i slapovima potoka, a u samom srcu naselja se nalazi obnovljeni mlin, materijalni izraz prisutnosti Perunove moći tadašnjem čovjeku, koje je u stanju nakratko narušiti samo poneki pojedinac s nedostatkom kućnog odgoja.

Više sa portala poduckun.net ...