U Opatiji održan simpozij o nealkoholnoj masnoj bolesti jetre – tihoj epidemiji 21. stoljeća

Autor: Marina Pauletić 01.10.2024

Foto: KBC Rijeka

Sudjelovali su brojni gastroenterolozi, onkolozi, radiolozi i nefrolozi kliničkih i općih bolnica te liječnici obiteljske medicine.

Opatija - U Grand hotelu Adriatic u Opatiji proteklog je vikenda održan NAFLD simpozij o nealkoholnoj masnoj bolesti jetre – tihoj epidemiji 21. stoljeća, a tema je bila multidisciplinarni pristup tumorima probavnog sustava i drugim tumorima s implikacijom na probavni sustav.

Sudjelovali su brojni gastroenterolozi, onkolozi, radiolozi i nefrolozi kliničkih i općih bolnica te liječnici obiteljske medicine, a uvodno predavanje o imunoterapiji kod raka jetre održao je istaknuti stručnjak s područja radiologije i onkologije prof. dr. Dan G. Duda, voditelj Istraživačkog instituta Opće bolnice Massachusetts iz Bostona. Predavanja su dominantno bila koncipirana po principu case-based learning iz pitanja koja danas predstavljaju česte probleme u kliničkoj praksi, a izazvala su duge i konstruktivne rasprave auditorija te je zaključeno da će se u okviru Hrvatskog gastroenterološkog društva napraviti i kratki postupnici bazirani na predavanjima, koji su izneseni tijekom simpozija. Voditelji simpozija ispred KBC-a Rijeka bili su prof. dr. Renata Dobrila Dintinjana, izv. prof. dr. Ivana Mikolašević i prof. dr. Goran Hauser.

Imajući u vidu porast incidencije malignih oboljenja, osobito tumora probavnog sustava, te činjenicu da velik broj malignih oboljenja danas postaje kronična bolest, nameće se nužnost objedinjavanja skrbi za onkološke pacijente i dostupnost moderne ciljane onkološke terapije. U tom kontekstu apsolutno je nužan multidisciplinarni pristup specijalista u kliničkim bolnicama, specijalista u općim bolnicama i liječnika obiteljske medicine. Stoga je simpozij okupio znanstvenike upravo tih područja kako bi razmijenili iskustva s ciljem poboljšanja liječenja onkoloških bolesnika. S obzirom na kompleksnost nove onkološke terapije, nužno je uključivanje kolega različitih specijalnosti u liječenje i djelovanje u realnom vremenu, što je modus koji se od početka godine već prakticira u KBC-u Rijeka. Veliku vrijednost simpoziju dali su mladi gastroenterolozi i onkolozi koji su sa svojim mentorima sudjelovali u izradi i prezentaciji predavanja.

Organizatori simpozija su: Hrvatsko gastroenterološko društvo, KBC Rijeka i Medicinski fakultet Rijeka uz potporu Hrvatskog društva za internističku onkologiju i IASGO te potporu Udruge Srce za nju i Hrvatske udruge za promicanje prava pacijenata.

Više sa portala poduckun.net ...