[VIDEO] Riječki medenjak 2022. - 8. smotra pčelarstva PGŽ-a u fokus stavila tri iznimno važna predanja

Autor: Marin Aničić 20.11.2022

Što su istaknuli organizatori pogledajte u priloženom videu, a sažetke predavanja donosimo u nastavku...

Kastav – U organizaciji Pčelarskih udruga PGŽ-a u Gradskoj vijećnici održana je 8. Smotra pčelarstva PGŽ-a. Zbog pandemijskih uvjeta smotra održana u hibridnom obliku tako da su uz neke od prisutnih predavača i sudionika ostali sudjelovali preko Zoom platforme, istaknuli su organizatori te dodali da su ove godine zbog opće situacije održana samo tri predavanja.

Tako su pčelari imali prilike poslušati predavanje Zdravke Popić koja je govorila o 'Projektu motrenja medenja u PGŽ – 5 godina iskustva', zatim doc. dr.sc. Josipa Gugića koji je govorio na temu 'Ekonomska početnica za pčelare: Izrada kalkulacije i izračun praga rentabilnosti pčelarske proizvodnje' te doc. dr. sc. Marin Kovačić o 'Uzgoju i selekciji matica. Iskustva u praksi i znanosti'.

- U jednostavnim crtama, opisat ću vam naše iskustvo iz ovih pet godina projekta. Mi kao isporučitelj mjernih jedinica, i pružatelj usluga serverske aplikacije za prikupljanje i prikaz podataka, vam možemo opisati naše iskustvo s tehničke strane projekta. A jedan od razloga zašto smo se zajedno sa UPU-PGŽ-om odlučili da održimo ovo predavanje, je da dobijemo reakciju od pčelara korisnika mjernih jedinica, od udruga koje sudjeluju u projektu, kao i od cijele pčelarske zajednice Primorsko-Goranske županije. Sve te reakcije, iskustva, komentari, pohvale i kritike, mogu nama svima biti od dragocjene vrijednosti za planiranje daljnjih aktivnosti u budućnosti. Evo jedne zanimljivosti! U 5 godina, dakle svaka godina ima 365 dana, imali smo 24 mjerenja dnevno, ukupno je 12 mjernih jedinica, a svaka mjerna jedinica prikuplja 6 podataka (težina, vanjska temperatura, relativna vlaga, temperatura legla, količina kiše, brzina vjetra). To je ukupno 5*365*24*12*6= 3 153 600 mjerenja koja smo prikupili! Nadam se da će i ostale udruge i pčelari u budućnosti slijediti primjer koji je nam je pokazao UPU PGŽ, te da će dijeljenje podataka s pčelarskom i znanstvenom zajednicom sve više postati pčelarska praksa, istaknula je Zdravka Popić.

- Kalkulacija proizvodnje je temelj za utvrđivanje proizvodnih i poslovnih rezultata te pokazatelj odnosa pojedinih stavki prihoda i troškova pojedinačne proizvodnje u ukupnoj proizvodnji i poslovanju poljoprivrednog gospodarstva. Izrađena kalkulacija je dobra podloga za donošenje kratkoročnih i brzih odluka te planiranje buduće proizvodnje, u slučaju promjene obujma i vrste proizvodnje te tehnologije i načina uzgoja. Također, omogućuje i usporedbe pojedinih proizvodnji, utjecaj promjene cijena proizvoda ili visine troškova te vrste proizvodnje na konačni rezultat poslovanja. Model praga rentabilnosti (točke pokrića) je koristan analitički instrument za utvrđivanje ekonomskih učinaka koji pomaže u planiranju i donošenju poslovnih odluka u procesu upravljanja pčelarskom proizvodnjom. Ovaj model se koristi kao analitički instrument koji daje određene smjernice za kratkoročno poslovno odlučivanje. Kalkulacijom utvrđeni troškovi i prihodi predstavljaju podlogu za analizu praga rentabilnosti i izračunavanje relevantnih ekonomskih veličina i pokazatelja. U fokusu predavanja je izrada kalkulacije i primjena cjelokupne analize praga rentabilnosti pčelarske proizvodnje koja pokazuje razinu proizvodnje kod koje su pokriveni ukupni troškovi uz determiniranu prodajnu cijenu, napomenuo je Gugić.

- Siva pčela (Apis mellifera carnica) je autohtona i jedina podvrsta medonosne pčele u Hrvatskoj, a karakteriziraju ju uspješno prezimljavanje s malim brojem pčela, intenzivan proljetni razvoj, marljivost i dobra sakupljačka aktivnost, niska agresivnost i izraženi rojevni nagon. Organizirani uzgoj selekcioniranih matica pčela u Hrvatskoj počeo je 90-ih godina prošlog stoljeća. Eksperimentalno praćenje proizvodnih i morfoloških odlika matica provodi se od 1994. godine, a 1997. je donesen Program gojidbenog stvaranja pčela. Danas, 25 godina kasnije, registrirani uzgajivači matica na tržište plasiraju oko 50.000 pčelinjih matica, što znači da manje od 10% pčelinjih zajednica u Hrvatskoj ima maticu iz Uzgojnog programa. Registrirani uzgajivači matica obavezni su provoditi selekciju prema „Uzgojnom programu sive pčele“ koja se temelji na performans testu gdje se ocjenjuju svojstva proizvodnosti meda, mirnoće na saću, agresivnosti, rojevnog nagona, te otpornosti na bolesti. Testiranje matica odnosno ponašanja pčelinjih zajednica služi kako bi odabrali najbolje i izlučili najlošije zajednice. U populaciji koja se testira, uobičajeno se najveći udio zajednica nalazi u prosječnosti, dok je samo mali dio zajednica (oko 10%) onih najboljih ili najlošijih. Kako bi se tih 10% najboljih zajednica izlučile iz prosjeka populacije, potrebno je skupiti što više podataka, a prilikom ocjenjivanja svojstava potrebno je biti precizan, objektivan i strog. Za uspjeh selekcije potrebno je što točnije procijeniti genetsku vrijednost životinje, te se na osnovu skupljenih ocjena tijekom provedbe testa izračunava uzgojna vrijednost na temelju koje se odabiru buduće majčinske i trutovske zajednice. Prvi korak u uzgoju kvalitetne matica je proizvodnja kvalitetnog matičnjaka. Stoga je osnovno pravilo kod presađivanja presaditi ličinke starosti 12-24 h jer je na taj način od samog početka života ličinki omogućena kvalitetna ishrana. Presađene ličinke dodaju se u zajednice za uzgoj matičnjaka koje se pripremaju i održavaju na način da su sposobne i voljne prihvatiti te uzgojiti veći broj kvalitetnih matičnjaka. Nakon izlijeganja matice iz ovako pripremljenog matičnjaka, završni čin uzgoja kvalitetne selekcionirane matice je sparivanje s trutovima koje se odvija na tzv. mjestima okupljanja trutova. To su područja koja geografski omogućuju najbolji prostor za sparivanje, uobičajeno proplanci promjera između 30 i 200 metara. Na tom području može se skupiti i 10.000 trutova kojih je najveća koncentracija na visini od 15 do 25 metara gdje se matica sparuje s 10 do 20 trutova, istaknuo je Kovačić.

VIDEO

Podsjetimo, ''Riječki medenjak“ predstavlja centralno mjesto okupljanja pčelara PGŽ, s ciljem promocije pčelarstva, edukacije pčelara i građanstva, predstavljanja i ocjenjivanja kvalitete medova s područja PGŽ uz mogućnost prodaje i degustacije. Zamišljen je kao manifestacija izložbenog, prodajnog, degustacijskog i edukativnog karaktera. Planirani stručno-edukativni program se odvija paralelno s izložbom proizvođača pčelinjih proizvoda i pčelarske opreme, a od 2017. godine novost u programu je Burza pčelarske opreme.

Više sa portala poduckun.net ...