Zapošljavanje osoba s invaliditetom – prezentacija Centra za profesionalnu rehabilitaciju gradskoj upravi, ustanovama i tvrtkama
Autor: Nikola Cvjetović 11.03.2025

Osobe s nekim oblikom invaliditeta čine značajan postotak populacije u Republici Hrvatskoj – čak 17 %, dok ih je u Primorsko-goranskoj županiji 13,3 %.
Opatija - S ciljem senzibilizacije poslodavaca i zapošljavanja osoba s invaliditetom u tijelima, tvrtkama i ustanovama kojima je osnivač lokalna samouprava, u Gradskoj vijećnici je održana prezentacija Centra za profesionalnu rehabilitaciju Rijeka na temu mogućnosti zapošljavanja osoba s invaliditetom u tvrtkama i ustanovama kojima je osnivač Grad Opatija.
Sustav profesionalne rehabilitacije, usluge koje CPR pruža i poticaje pri zapošljavanju osoba s invaliditetom predstavili su ravnateljica CPR Rijeka Ivana Kosorčić i voditelj Odjela za rad s poslodavcima CPR Rijeka Zdravko Tovilović.
Osobe s nekim oblikom invaliditeta čine značajan postotak populacije u Republici Hrvatskoj – čak 17 %, dok ih je u Primorsko-goranskoj županiji 13,3 %. Iako postoje pojedinci koji se sami uključuju u svijet rada i savladavaju sve prepreke, većina naših sugrađana s invaliditetom nalazi se na društvenoj margini, a ulazak u svijet rada za njih predstavlja značajne poteškoće. Jedna od mogućnosti zapošljavanja osoba s invaliditetom je kroz zaštitne radionice, kojih je u Hrvatskoj ukupno šest, a nama najbliža nalazi se u Istarskoj županiji.
Zakonska regulativa u Hrvatskoj nalaže da je svaki poslodavac koji zapošljava više od 20 osoba obavezan zaposliti osobe s invaliditetom koje bi trebale činiti 3 % ukupnog broja zaposlenih. U protivnom, poslodavac plaća penale. Penali se ne plaćaju ukoliko poslodavac sklopi ugovor o suradnji s nekom od zaštitnih radionica ili samozaposlenom osobom s invaliditetom, čiji se registar može pronaći na stranici Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI). Također, poslodavac može stipendirati učenike i studente s invaliditetom te ih uključiti u obavljanje stručne prakse. Poslodavci koji zaposle osobe s invaliditetom imaju mogućnost ostvariti razne oblike poticaja. Javna uprava ostvaruje nešto manje prava na poticaje no što je to slučaj u realnom sektoru, no ima pravo na poticaje za troškove prilagodbe radnog mjesta i stručnu podršku zaposlenim osobama s invaliditetom.
Centar za profesionalnu rehabilitaciju je ustanova koja se bavi procjenjivanjem radne sposobnosti pojedine osobe, bez obzira na to je li nezaposlena ili zbog određenih poteškoća ima probleme u radnom funkcioniranju. Također, bavi se i prekvalifikacijom osoba s invaliditetom s ciljem njihova zadržavanja u svijetu rada što je moguće dulje.
Prezentaciji se odazvao veći broj predstavnika gradskih ustanova i tvrtki koji su svojim pitanjima, komentarima i primjerima iz prakse pridonijeli konstruktivnoj diskusiji. Iz vlastitih primjera naveli su da osobe s invaliditetom zaposlene u pojedinim tvrtkama imaju izuzetnu motivaciju za rad, a i istraživanja su pokazala da u daleko manjoj mjeri koriste bolovanja nego što to čine ostali zaposlenici.