Završen projekt DND-a Opatija „Detektivi mora – naučimo zajedno“
Autor: Portal Poduckun 13.12.2024

Provedbom kreativno-stvaralačkih aktivnosti kod djece je potaknuta kreativnost, ohrabrena su da predstave svoje originalne ideje.
Opatija – Cilj projekta bio je zajedničkim istraživačkim, aktivističkim i edukativnim aktivnostima djecu urednog razvoja i djecu s teškoćama naučiti i osvijestiti o važnosti poštivanja i zaštite eko sustava i bioraznolikosti s posebnim naglaskom na očuvanje mora i priobalja. Rečeno je to na završnoj konferenciji projekta „Detektivi mora - naučimo zajedno" kojeg je Društvo „Naša djeca“ Opatija provodilo uz podršku poduzeća ACY d.d. od srpnja do prosinca 2024. godine.
U projektu su sudjelovala djece uključena u ljetne aktivnosti DND-a, učenici nižih razreda OŠ „Rikard Katalinić Jeretov, Opatija, PŠ Ičići, PŠ Veprinac, OŠ Viktora Cara Emina Lovran i PŠ „E. Kumičić“ Mošćenička Draga, vijećnici XIV. saziva Dječjeg gradskog vijeća Grada Opatije te učenici 7. i 8. razreda navedenih osnovnih škola. Sveukupno je u provedbu projekta bilo uključeno 460-ero djece.
„Projektom su djeca stekla znanja, vještine i usvojila primjerna stajališta u skladu sa svojim interesima i sposobnostima izvan redovnog odgojnog obrazovnog sustava sudjelujući aktivno u projektnim aktivnostima. Osnažili smo djecu za dječja prava i aktivno dječje sudjelovanje, globalne ciljeve održivog razvoja, s posebnim naglaskom na cilj 14. Očuvanje vodenog svijeta, cilj 13. Zaštita klime i cilj 15. Očuvanje života na zemlji.
Osim edukacije djece kroz edukativno interaktivne radionice o dječjim pravima i globalnim ciljevima održivog razvoja, s posebnim naglaskom na očuvanje mora i priobalja, provedbom kreativno stvaralačkih aktivnosti potaknuli smo kod djece njihovu kreativnost, ohrabrili ih da svoje originalne ideje predstave, da naprave korak dalje od svakodnevnih i uobičajenih rješenja kroz izradu likovno kreativnih radova od pronađenog otpada.

Sudjelovanjem u osmišljavanju i provedbi istraživanja otpada i organizacijom završne konferencije djeca su razvila vještine i znanja potrebna za kritičko promišljanje po pitanju održivog razvoja te podigla svijest zajednice o važnosti održivog razvoja u 21. stoljeću. Zajedničkim aktivnostima djece s urednim razvojem i djece s teškoćama u razvoju pridonijeli smo izgradnji kvalitetne tolerantne zajednice koja uvažava i poštuje različitost.
U okviru projekta djeca su bili u studijskim posjetima Poduzeću „Parkovi d.d.“ Opatija i Parku prirode Učka gdje je održana i završna konferencija. Radove nastale u okviru projekta u Dječjem su tjednu izložili u Galeriji Laurus u Lovranu.
Djeca su ključna u izgradnji boljeg svijeta, odgovornijeg, pravednijeg i održivijeg društva za sadašnje i buduće generacije. Naš zadatak je usaditi im održive navike, učiti ih o svijetu u kojem žive, kako biti aktivni sudionici u svijetu u kojem žive, kako da poduzmu konkretne akcije. Usmjeriti ih da budu odgovorniji prema sebi, jedni prema drugima, i prema okolišu.“