[ZDRAVLJE] Iva Sorta-Bilajac Turina: Budimo odgovorni za svoje zdravlje!

Autor: Portal Poduckun 03.06.2024

Doktorica Iva Sorta-Bilajac Turina – Opatijka u borbi za zdravlje svih Opatijaca

Iva dalje objašnjava kako je tema Svjetskog dana zdravlja, „Moje zdravlje, moje pravo“, medalja s dvije strane.

Premda živi u Rijeci, nasl. prof. dr. sc. Iva Sorta-Bilajac Turina, dr. med., univ. mag. med. je Opatijka s Punta Kolove i svome se gradu, službeno ali i privatno (sa svojim suprugom Nikolom i kćeri Nikom), uvijek rado vraća. Radi kao voditeljica Odsjeka za zdravstvenu izobrazbu Odjela za javno zdravstvo NZZJZ PGŽ, kao i na Katedri za zdravstvenu ekologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, a nedavno je u opatijskom klubu 60+ održala predavanje pod nazivom „Važnost odaziva na nacionalne programe prevencije i ranog otkrivanja raka“.

– Predavanje sam održala u sklopu obilježavanja Svjetskog dana zdravlja. Naime, 7. travnja je rođendan Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) koja svake godine odabere neku krovnu temu kojom će se baviti kroz svoje brojne aktivnosti (Kalendar zdravlja). Ovogodišnja je tema „Moje zdravlje, moje pravo“. Mi smo se u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ-a odlučili za cijeli niz aktivnosti tim povodom zato što sa Svjetskim danom zdravlja kod nas, ustvari, započinju Dani preventive koji traju do kraja mjeseca svibnja. Baš se tada, uz Svjetski dan zdravlja i Dan sporta, obilježavaju i međunarodni odnosno nacionalni dane borbe protiv hipertenzije, debljine i pušenja, dok je zadnju subotu u svibnju Dan plavih irisa, nacionalni dan programa prevencije ranog otkrivanja raka debelog i završnog crijeva. Baš je o tome, uz prevenciju i rano otkrivanje raka dojke i raka vrata maternice, kao i raka pluća, bilo riječi u mojem predavanju.

Iva dalje objašnjava kako je tema Svjetskog dana zdravlja, „Moje zdravlje, moje pravo“, medalja s dvije strane. Jedna je njezina strana pravo na zdravlje, ali tu je i ona druga – odgovornost za zdravlje! Naš sustav još uvijek daje veliku mogućnost ostvarenja prava na zdravlje, ali često se događa da se ne razumijeva kolika je odgovornost svakoga pojedinca da slijedi upute liječnika po svim pitanjima, a ne samo po pitanju uzimanja terapije.

– Svi nacionalni preventivni programi odvijaju se na teret Ministarstva – država te imenom i prezimenom poziva u točno određenim vremenskim razmacima radi pregleda koji je za tvoj spol i tvoju dob potreban radi učinkovite prevencije. Nažalost, odaziv nije zadovoljavajući u smislu pravovremenog (ranog) otkrivanja i posljedično smrtnog ishoda. Obveze pacijenata su jednako važne kao i njihova prava. Nedovoljna razina zdravstvene pismenosti pojedinca značajno opterećuje zdravstveni sustav, a svaki pojedinac može svojom samodisciplinom iznimno puno pomoći sustavu.

Sve se to nastoji promijeniti radom na terenu, stoga Iva ističe kako je njezin posao da, kao i njezini kolege, bude baš na terenu. Naime, još je dr. Andrija Štampar isticao da javnozdravstveni liječnik ne prima svoje pacijente u ambulanti – on izlazi na teren, među građane!

– Naš je pacijent ustvari populacija odnosno društvo, i mi moramo raditi intervencije u njegove navike promičući zdravlje, te prevenirajući bolest. Stoga moramo iznad svega poznavati tog svog pacijenta. Zdravstvo treba osluškivati potrebe cjelokupne populacije o kojoj skrbi. Baš zato i radimo sve ove programe kako bismo pružili svojevrsnu nadgradnju svemu onome što „klasični“ zdravstveni sustav nudi.

Dr. Sorta-Bilajac Turina s ponosom naglašava kako su tri nacionalna preventivna programa ranog otkrivanja raka (dojka, grlić maternice i debelo crijevo), krenula baš iz njihove kuće; iz njihovog Nastavnog zavoda kao pilot-projekti da bi bili podignuti na nacionalnu razinu. Priključiti im se može i „Zubna putovnica“, tako da inovativnost u pristupu i dobar sluh lokalnih zajednica koje ih u tome podupiru nisu upitni.

Kao Opatijka s Punta Kolove, premda živi u Rijeci, Opatiju nosi u srcu.

– Opatija je najljepše mjestu na svijetu. Imamo sve ono što nam pruža blagodati za zdravlje – more, predivne šetnice, šumovito zaleđe; mogućnost je to da koristimo okoliš u kojemu možemo uživati baš kao primjer očuvanja zdravlja. Opatija je primjer krajobraza u službi zdravlja! Tradicija zdravstvenog turizma stara je koliko je stara i Opatija. Kao instruktorica nordijskog hodanja, moram pohvaliti Opatijce – naši najaktivniji hodači su upravo opatijski penzioneri! Pozivam i mlađe generacije da nam se pridruže! Samo na Lungomaru već možemo zadovoljiti minimum propisanog kretanja od 30 minuta na dan. Dodajmo tome još osam čaša vode i jednu jabuku dnevno i već smo učinili jako puno za svoje zdravlje! Sjetimo se stoga kako nan je krasno tu pod Učkun i počnimo redovito koristiti blagodati trenutka i prostora u kojem živimo kroz sve dobne skupine!

Foto: Nikola Turina
Piše: Aleksandar Vodopija

Više sa portala poduckun.net ...