Održana 76. sjednica Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija, sudjelovali predstavnici Primorsko-goranske županije

Autor: Nikola Cvjetović 26.06.2026

Na sjednici su predstavljeni financijsko izvješće, napredak u uspostavi Jedinstvenog računa riznice, program Europskog parlamenta za škole, aktivnosti Centra za sigurniji internet te teme gospodarenja otpadom i javnog navodnjavanja.

Rijeka - Na 76. sjednici Izvršnog odbora Hrvatske zajednice županija, održanoj uz sudjelovanje predstavnika svih hrvatskih županija, Primorsko-goransku županiju predstavljali su zamjenik župana Toni Štimac i pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Mirela Smojver.

Predsjednik Hrvatske zajednice županija i brodsko-posavski župan Danijel Marušić predstavio je Izvješće o radu Hrvatske zajednice županija, Financijsko izvješće za 2025. godinu, Izvješće Nadzornog odbora te Izvješće o obavljenom revizorskom uvidu.

Jedna od važnijih tema sjednice bio je napredak u uspostavi Jedinstvenog računa riznice, koji je predstavila glavna državna rizničarka Danijela Stepić. Istaknuto je kako je suradnja Ministarstva financija i Hrvatske zajednice županija tijekom protekle tri godine rezultirala značajnim pomacima u transparentnijem upravljanju javnim financijama.

Sudionicima je predstavljen i program "Škola ambasador Europskog parlamenta" (EPAS), o kojem je govorila voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj Maja Ljubić Kutnjak. Program srednjoškolcima približava rad europskih institucija, potiče građanski angažman i razvija demokratske kompetencije. U Hrvatskoj je u program uključeno gotovo 70 srednjih škola iz svih županija, a do sada je sudjelovalo više od 10 tisuća učenika.

Na sjednici je predstavljen i rad Centra za sigurniji internet, koji djeluje u okviru Centra za nestalu i zlostavljanu djecu. Voditelj Centra Tomislav Ramljak istaknuo je važnost preventivnih aktivnosti, edukacije i zaštite djece i mladih u digitalnom okruženju te razvoj programa usmjerenih na sigurnije korištenje interneta.

O aktualnostima iz područja gospodarenja otpadom govorila je državna tajnica Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Tanja Radić Lakoš, dok je direktor Regionalnog centra za gospodarenje otpadom Šagulje Josip Grgić predstavio napredak u pripremi projektne dokumentacije i izgradnji tog centra.

Na dnevnom redu našla se i tema upravljanja sustavima javnog navodnjavanja. Voditeljica Radne skupine za poljoprivredu i ruralni razvoj Hrvatske zajednice županija Marija Pakter upozorila je na nedostatak stručnog kadra te potrebu dodatne edukacije i učinkovitije organizacije sustava kako bi se unaprijedila provedba projekata u poljoprivredi i ruralnom razvoju.

Više sa portala poduckun.net ...