Dražen Gajica (KI) i Igor Iskra (AM): Nađimo rješenja, a ne izgovore

Autor: Nikola Cvjetović 13.05.2022

wp-content/uploads/2019/02/klana-2019-ilustracija.jpg

Pozivamo načelnicu da se suzdrži od takvih istupa te da poštuje zakonom zajamčenu slobodu govora, a upozoravamo i na činjenicu da u trenutku istupa navodnog člana BK Studena nikakvi ugovori nisu bili potpisani te se kršenje Pravilnika o javnim potrebama u kulturi i sportu, na koje se poziva načelnica, nije ni moglo dogoditi, poručili su Dražen Gajica i Igor Iskra.

Klana - Potaknuti nedavnim medijskim istupom načelnice Općine Klana, Željke Šarčević Grgić, u kojem se osvrnula na kritike javnosti i političkih stranaka upućene na nedavno potpisane ugovore o sufinanciranju udruga i klubova, općinski vijećnici Dražen Gajica (Kvarnerska inicijativa) i Igor Iskra (Akcija Mladih) upozorili su kako bi se ‘energija i vrijeme svih vodećih ljudi u Općini Klana trenutno trebala utrošiti na rješavanje ovog problema, a ne na političke obračune’.

- Osobno smo se suzdržali od bilo kakvih javnih istupa tijekom cijelog procesa, komunicirajući isključivo s Općinom Klana te udrugama I klubovima, nudeći rješenja i konkretne prijedloge. Našim smo udrugama i klubovima, ali i sami sebi, obećali kako nećemo dopustiti da se na ovom pitanju skupljaju politički bodovi, stoga ovu reakciju potpisujemo kao pojedinci, a ne predstavnici političkih stranaka, i to s isključivim ciljem potpunog informiranja javnosti te pozivanja na brzo rješavanja problema. Kritike javnosti, ali i političkih stranaka, na nespretno i nejasno sastavljene ugovore o sufinanciranju udruga i klubova su opravdane. Stoga smatramo da je reakcija načelnice Šarčević Grgić, u kojoj proziva Boćarski klub Studena i njezina navodnog člana zbog kritike koja je upućena na njezin račun, neprimjerena i nepotrebna. Pozivamo načelnicu da se suzdrži od takvih istupa te da poštuje zakonom zajamčenu slobodu govora, a upozoravamo i na činjenicu da u trenutku istupa navodnog člana BK Studena nikakvi ugovori nisu bili potpisani te se kršenje Pravilnika o javnim potrebama u kulturi i sportu, na koje se poziva načelnica, nije ni moglo dogoditi. Ugovori su sastavljeni imajući u vidu već postojeće ugovore iste namjene u drugim gradovima i općinama, no značajne razlike u odnosu na standardne ugovore ipak postoje. Smatramo da je Općina Klana morala pokazati više fleksibilnosti u kreiranju ugovora, imajući na umu da je ovo prva i zasigurno najteža godina primjene novog Pravilnika te da naše udruge i klubovi , za razliku od onih u većim općinama I gradovima, gotovo i nemaju druge oblike financiranja. Navedeni ugovori u ovakvom obliku više nalikuju na izjavu o odricanju od odgovornosti Općine Klana nego na dokumente koji osiguravaju sigurno i kvalitetno financiranje rada udruga i klubova. Posebno je problematičan dio ugovora u kojem se definira automatsko smanjenje iznosa sufinanciranja ukoliko se proračunski prihodi ne ispune kako je očekivano, što je realna situacija koja se događa svake godine. Zbog toga će naše udruge i klubovi morati čekati do kraja godine i konačnog rebalansa proračuna kako bi saznali koliko će uopće novaca biti isplaćeno na njihov račun. Nadalje, navod načelnice o povećanju iznosa sufinanciranja javnih potreba u odnosu na prethodne godine možemo tek djelomično prihvatiti. Iznosi su uistinu veći nego prethodnih godina, no razlog tome prvenstveno leži u činjenici da je Općina Klana prethodne dvije godine, tvrdeći da su klubovi i udruge za vrijeme pandemije smanjili svoje aktivnosti, isplaćivala značajno manje iznose u odnosu na predviđene. Također, skrećemo pozornost i na činjenicu je da je po završetku ovogodišnjeg natječaja preostalo oko 140 tisuća kuna nedodijeljenih sredstava, za koje se iskreno nadamo da se neće, kao prethodnih godina, iskoristiti za krpanje proračunskih rupa. Iz svega navedenog jasno je da problemi oko ovogodišnjeg postupka financiranja udruga i klubova uistinu postoje, ali i da su lako rješivi ukoliko za to postoji volja. Stoga ovim putem pozivamo načelnicu Općine Klana da sazove hitan sastanak sa svim udrugama i klubovima te općinskim vijećnicima na kojem ćemo, umjesto zavirivanja u tuđe stranačke iskaznice, još jednom detaljno proučiti ugovore. Brzim kreiranjem aneksa ugovora i pokretanjem dodatnog natječaja za dodjelu preostalih sredstava u kratkom bi se roku riješili gotovo svi problemi zbog kojih je Općina Klana dobila toliko prigovora od strane udruga i klubova. Nemojmo tražiti izgovore, već pronađimo rješenje. Na kraju krajeva, da se izrazimo sportskim rječnikom, svi igramo za istu ekipu, stoji u reagiranju koji potpisuju Dražen Gajica i Igor Iskra.