[FOTO] 100 MILJA ISTRE POGLED IZNUTRA Jedan predivan događaj, samo kuraja i kletu
Autor: Portal Poduckun 25.04.2022
Osobne dojmove s ovogodišnjeg izdanja utrke 100 milja Istre donosi jedan od volontera Miloš Vrenc koji je zajedno s kolegama dežurao na kontrolnoj točki na Poklonu.
Poklon - Prva utrka 100 milija Istre održana je 2013. s 237 trkača! A od ove 2022. trka je uvrštena na popis svjetske liste najboljih ultra trail utrka kao Istria 100 By UTMB Word Series. Priznanje je to vizionarima z Labina, koji su trku doveli na zavidan svjetski nivo. Ove je godine, na svih 5 staza, startala Impozantna brojka od 924 trkača. Gledajuć to sve kao promatrač, sa samo dvije godine volontiranja, stekal san dojam da je to izvanredna, smislena i ogromna mašinerija satkana od organizatora i volontera! Od prvog do zadnjega trenutka trke sve je posloženo kako treba. Svaki dobije svoj zadatak i sve ča se dela i dogaja prej i tokon trke, dela se bez nervoze i napetosti. Entuzijazam i zadovoljstvo se osjeća va zrake!
Prošle 2021. prvi put sam volontiral na kontrolnoj stanici na Poklone. Svim članovima Planinarskog društva Knezgad Toni Družeta poslal je molbu da se priključe kao volonteri na starte trke z Lovrana, te kontrolnin točkami Mošćenička draga i Poklon! Va Drage i Poklone trebalo je bit čitavu noć do ujutro. Kot stari čovek ki malo spi, odlučil san se prijavit za Poklon. Našal san još dva matujca, jednega starega ko ja i jednega malo manje! Nisan znal u ča se upuštan i ča me gore čeka! Inače PD Lisina volontira va Trstenike još od 2016. Nas tri upali smo u jednu mladu ekipu. Oduševila me atmosfera tokon cele noći do kraja prolaska zadnjega takmičara!
Šator postavljaju organizatori. Po dolaske cele ekipe pristupi se sklapanju i postavljanju stoli i klupi, plinskeh grijalic i elektronike za registraciju dolaska svakega trkača. Na stoli se postavi hrana, pića, voće, za vegetarijanci, bez glutena, čokoladi, izotonici, jednon besedun se ča more brzo dignut tonus svakega trkača. Klupe se postavljaju oko plinske grijalice, uz rub šatora. Te klupe služe za trkače i za prateće ekipe ke dočekuju svoje i nastoje mu maksimalno pomoć da ga osvježe! Poklon je tek 52. kilometar od 167 do Umaga.
Istovremeno ekipa Crvenega križa postavlja dve ležaljke za odmor iscrpljenih, za brzo saniranje eventualno ozljeđeneh, a va planinasken dome, ki je na usluzi isto cele noći, smještena je liječnička ekipa. S vanjske strane na ulaze va šator postavlja se željezna ograda ka usmjerava takmičare. Na parkiralištu se do prolaza najbojeh skupi veli broj promatrači.
Vreme ni baš bilo naklonjeno takmičaron. Daž, jaki južni vetar, hladnoća! Cela ekipa dobro je obučena. Na sebe san imel 5 sloji, 2 majice od merino vuni, dobro postavljeni kamižolin, vindjaknu sa felpun, tajice od merino vuni i deblje planinarske brageše, se primjereno staremu čoveku!
Zač naglašavan kako smo bili obučeni? Kada su va šator uletili konačni pobjednik Rumunj Robert Hajnal i tada drugoplasirani Nepalac Sange' Sherpa izgledali su ovako:
Na kontrolnoj točke na Poklone spajaju se dve najduže staze: Crvena z Labina 167,6 km i Plava z Lovrana 127,9 kn. Start va Labine je bil na 05,00 zapolne i na 09,00 večer z Lovrana. Prve takmičare očekivali smo iza 22,00. Hajnal je dotekal na 22,26, a Sherpa 13 minuti kašneje . Dolazak i silazak trkači z vrha Učki vidi se ko trag čeone lampe s kun osvjetljavaju stazu.
Od Labina do Poklona prvemu je trebalo 5 ur i 26 minuti! Taj podatak sam za sebe niš jako ne govori, ali! Kratki opis staze od Labina do Poklona: Start va Labine, silazak va Rabac, do Plomin luke po terene ki gre stalno gore dole, pa uspon do Plomina, dizanje do ispod Sisola do Mošćenic, silazak va Mošćeničku Dragu na nula metar nadmorske visine i kroz draški potok do Trebišća pored Male Učki, ispod Suhega vrha prema Grnjaču i strašan uspon Puzalicun na sedlo i na Vojak. Silazak do Poklona po mokroj staze moren samo zamislet! Se to va „samo“ 52 kilometra!. Niti uspon z Lovrana ni ni malo lagan. Od Lovrana do Lignja i zaselka Ivulići na Oplovac, Lazi i Dol, Puzalica, Vrata i Vojak ! Do Poklona 12,2 km. Va Plavoj rute mej prvemi je prišal je Lovranac Toni Družeta, na cilj ukupno 21.
Naša ekipa zdušno je bodrila sve takmičare. Bodrenje bi počelo još kod spuštanja niz strminu pa do ulaska u šator, te nakon odmora i osvježenja pri izlasku! Ni se šparalo grlo niti ruke! I tako cijelu noć. Šator je jednostavno bil ispunjen pozitivnun energijun! Oduševila su me dva takmičara svojom obućom. Oba su bili na najdužoj staze. Teć va sandaleh i bare feet po Učke i Ćićarije!?
U organizacijskom smislu treba spomenut i „čistači“ ili „metle“! Svaka dionica na seh stazah zadnjega takmičara prate jedan ili dva iskusna bivša trkača! I tako do Umaga! Sigurnost je ipak najvažneja! I malo statistike! Startalo je ukupno 924 takmičara, 657 muškeh i 267 dama. Kroz cilj je pasalo 798, od čega 554 muškeh, odnosno 244 dama. Odustalo je 126, muškeh 103 i dama 23. Dužina staza bila je: Crvena 167,6, Plava 127,9, Zelena 68,1 Žuta 40,6 i Bijela 20,1 kilometar.
S našeg područja bilo je 12 takmičari. Na Crevnoj ih je teklo pet, a rezultat je sljedeći: Franjo Korić z Mošćeničke Dragi 66. i Lovranac Siniša Vilke 88. Odustali su Lovranci: Elvis Salamon (Buzet 99,9 km), Mauro Alkić i Veljko Kovačević (Poklon 52 km). Va Plavoj samo Toni Družeta i bil je izvanredan 21. Zelena trasa dvoje: Matujac Vedran Dakić, pobjednik iz 2017. zauzel je 8 mesto, Dražan Marin Rubinić 187. Žuta trasa 4: Opatijac Almir Maslić 29; brsečan Luka Jedretić 34. Dean Galović z Lovrana 259. Matujac Predrag Di Lenardo Zamlić prišal je do cilja, ali van zadanega roka, tako da je ostal bez plasmana! Va beloj Matujka z Trtni Vesna Mohorovičić ukupno 61. Va zlatnoj sredine!
Jedan predivan događaj! Samo kuraja i kletu, kako bi rekli Istrijani!
Tekst: Miloš Vrenc