Opatija slavi 60 godina maškarane tradicije: Izložba Lumber kluba u paviljonu Juraj Šporer

Autor: Nikola Cvjetović 26.01.2026

U sklopu Noći muzeja 2026. otvara se izložba „60 let maškaranog Lumber kluba Opatija“ s bogatom arhivskom građom

U Umjetničkom paviljonu Juraj Šporer u Opatiji, u petak 30. siječnja 2026. godine u 18 sati, otvara se izložba „60 let maškaranog Lumber kluba Opatija“, posvećena jednoj od najdugovječnijih maškaranih skupina na području Opatije i šireg riječkog kraja.

Izložbu zajednički organiziraju Hrvatski muzej turizma i Lumber klub Opatija, u suradnji s Festivalom Opatija, a svečano otvorenje dio je programa Noći muzeja 2026. Hrvatskog muzeja turizma. Kroz bogatu postavu, posjetitelji će imati priliku upoznati više od šest desetljeća maškarane tradicije, kreativnosti i identiteta koji su obilježili ovaj prepoznatljiv opatijski klub.

Na izložbi će biti predstavljene arhivske fotografije, originalni kostimi, maske, rekviziti i brojni drugi eksponati koji svjedoče o dugogodišnjem stvaralaštvu i neprekinutom djelovanju Lumber kluba Opatija, jednog od simbola maškaranih običaja ovoga kraja.

Izložba će biti otvorena za javnost do 10. veljače 2026. godine. Radno vrijeme je utorak–petak od 16 do 19 sati, subotom i nedjeljom od 10 do 14 sati te od 16 do 19 sati, dok je ponedjeljkom i blagdanima zatvoreno.

Kustosica izložbe je Matea Plišić, koja je postav osmislila s naglaskom na očuvanje nematerijalne kulturne baštine i važnost maškaranih običaja u lokalnoj zajednici.

Izložba „60 let maškaranog Lumber kluba Opatija“ donosi jedinstvenu priliku za sve generacije da se upoznaju s bogatom poviješću i veselom dušom opatijskog maškaranog identiteta.

Više sa portala poduckun.net ...