'John Stuart Mill and Epistemic Democracy' - Objavljena druga znanstvena knjiga dr.sc. Ivana Cerovca

Autor: Nikola Cvjetović 08.04.2022

Dr.sc. Ivan Cerovac

Knjiga je primila pohvale i pozitivne recenzije brojnih stručnjaka sa prestižnih sveučilišta u inozemstvu (Brown University, Durham University, University Pompeu Fabra, Barcelona), kao i od domaćih stručnjaka.

Opatija – Dr.sc. Ivan Cerovac, aktivist više opatijskih udruga i dobitnik Nagrade Grada Opatije za društvene djelatnosti, nedavno je objavio svoju drugu znanstvenu knjigu pod naslovom "John Stuart Mill and Epistemic Democracy".

Izdavač knjige je poznata međunarodna izdavačka kuća Rowman & Littlefield koja spada u visoku kategoriju akademskog izdavaštva, a knjiga je dostupna putem njihovog web-shopa, kao i preko stranica Amazona. Knjiga je pisana na engleskom jeziku, a predstavlja dopunjeno izdanje doktorata kojeg je Cerovac obranio prošle godine na Sveučilištu u Rijeci. Njegova prva knjiga, utemeljena na ranijem (drugom) doktoratu kojeg je Cerovac obranio na Sveučilištu u Trstu, a o kojoj smo već pisali, objavljena je pred dvije godine.

– Nova knjiga predstavlja prirodan nastavak mog dosadašnjeg istraživanja u kojem se bavim teškim i napetim odnosom između demokracije i istine. Možda i najznačajniji doprinos ovoj raspravi donosi britanski filozof John Stuart Mill koji je sredinom 19. stoljeća zagovarao skoro univerzalno pravo glasa, ali je istovremeno bio svjestan opasnosti koje donosi većinsko odlučivanje te je intenzivno razmišljao o mehanizmima koji mogu demokraciju oblikovati kao proceduru koja dosta pouzdano donosi ispravne, efikasne i učinkovite odluke. Iako neki Millovi prijedlozi izgledaju zastarjelo i ne mogu se primijeniti u suvremenim društvima, njegovi argumenti su i dalje izrazito relevantni i pružaju poticaj za daljnje razmišljanje o načinima korigiranja demokratskog odlučivanja kako bi se postigle što ispravnije političke odluke. Značajan porast populizma u zadnjih desetak godina, kombiniran sa sve izraženijom grupnom polarizacijom i rastućim političkim antagonizmom, pokazuje da su nam teme o kojima je Mill pisao važnije nego ikad prije, ističe Cerovac.

Knjiga je primila pohvale i pozitivne recenzije brojnih stručnjaka sa prestižnih sveučilišta u inozemstvu (Brown University, Durham University, University Pompeu Fabra, Barcelona), kao i od domaćih stručnjaka. Njezin najznačajniji doprinos vezan je uz detaljnu analizu, evaluaciju i nadopunu Millovog mehanizma podjele spoznajnog i političkog rada, odnosno uz doprinos raspravi oko uloge stručnjaka u procesima demokratskog odlučivanja. Ove teme postaju još značajnije u kontekstu suvremene COVID-19 pandemije i uloge stručnjaka u donošenju odluka kojima se nastoji spriječiti širenje zarazne bolesti (ali se pri tome privremeno ograničavaju neka prava i slobode građana).

Više sa portala poduckun.net ...