Lovranski osnovnoškolci osvojili 2. mjesto na Festivalu matematike u Puli projektom “Domaći dihi”

Autor: Nikola Cvjetović 15.05.2026

Učenici OŠ Viktora Cara Emina, Lovran koji su sudjelovali na Festivalu matematike

Učenici OŠ Viktora Cara Emina iz Lovrana ostvarili su izvrstan uspjeh na jubilarnom 20. Festivalu matematike u Puli, gdje su istraživačkim radom “Domaći dihi” osvojili visoko drugo mjesto i promovirali lovranske gastronomske posebnosti kroz STEM područje.

Lovran - Na jubilarnom 20. Festivalu matematike, održanom nedavno u hotelu “Pula” u Puli, učenici Osnovne škole Viktora Cara Emina iz Lovrana ostvarili su veliki uspjeh osvojivši drugo mjesto u kategoriji “Matematika +” s istraživačkim radom “Domaći dihi”.

Dodjela 2. nagrade, tim s mentoricom

Festival matematike, u organizaciji Matematičkog društva Istra, okuplja učenike osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske s ciljem popularizacije STEM područja, posebice matematike. Natjecanje se održava kroz dvije kategorije – ekipno natjecanje “Ekipa za 5+” te smotru istraživačkih radova “Matematika +”.
Lovranski učenici prvi su put sudjelovali u kategoriji istraživačkih radova, i to u podkategoriji VEĆI, gdje su svojim originalnim pristupom osvojili simpatije stručnog žirija i visoko drugo mjesto. Tim su činili Tin Sandalj Gajski, Leni Ukella i Liza Vlah, učenici šestog razreda, te Benjamin Žurga iz sedmog razreda, pod mentorstvom profesorice Melite Stanić Šepić.

Posebnost projekta “Domaći dihi” bila je povezivanje matematike, fizike i gastronomskih posebnosti Lovrana. Budući da je ovogodišnja tema festivala bila hrana, učenici su istraživali lovranske črešnje, marune, javoriku i rižoto od plodova mora, pritom promovirajući svoj zavičaj kroz STEM pristup.

Kako je Lovran poznat po brojnim gastronomskim delicijama, spomenuti tim učenika iz lovranske osnovne škole uhvatio se ukoštac s istraživanjem vezanim uz črešnje, marun, javoriku i rižoto od plodova mora. Istraživački rad napisan je na originalan način pomoću znanja vezanih uz matematiku i fiziku koji je prožet ljubavlju prema rodnom Lovran.

Tim istraživačkog rada „Domaći dihi“

Evo samo nekoliko zanimljivosti koje su učenici izračunali:
Kada bi se pekla dugačka prijateljska lovransko-pulska trešnja bilo bi potrebno oko trešanja. Učenici su istražili i doznali kako ovu količinu trešanja nije moguće „potrgati“ na Lovranštini.
Učenici su istraživali i koliko bi bilo potrebno šetati da se energije koja se unese s jednom mjericom pečenih maruna s Marunade „potroši“ šetnjom. Tako su izračunali kako bi bilo potrebno oko 1,6 h.

Učenici s mentoricom posebno se zahvaljuju gospođi Editi Turković, gospodinu Vinku Simončiću i gospođi Cvjetani Miletić na velikoj pomoći prilikom prikupljanja velikog dijela podataka na kojima je bilo moguće graditi istraživački rad.

Učenici OŠ Viktora Cara Emina, Lovran sudjelovali su kao i svake godine i u kategoriji „Ekipa za 5+“ s tri ekipe od kojih su dvije ekipe MIKRO 1. ekipa ( T. Mišćenić i N. Mrak iz 6.r. i S. Brubnjak i E. Sirotnjak iz 5.r. ) i ekipe 2 (K.Skokan i L. Kršanac učenici 6.r. i I.Skokan i V. Marjanović, učenici 5.r.) i jedna MEGA ( A. Kovačević i R. Vukelić, učenici 8.r. i E.Bašan i L.Čuljat, učenici 7.r. ) koji su također postigli lijepe rezultate, a pod vodstvom mentorica N. Srok, prof. matematike i informatike, A. Benazić-Jurčić, prof. matematike i informatike, Ž. Mladenić, prof. matematike i informatike i M. Stanić Šepić, prof. matematike i fizike
Sudjelovanjem na Festivalu matematike učenici su bili svjedoci kako STEM može biti zabavan, a njihovi učiteljice vođenjem im mogu pomoći u spoznaji navedenog.

Škola kroz ovo natjecanje i realizaciju projekata iz STEM područja kojima je ove školske voditeljica prof. Melita Stanić Šepić uspješno nastavlja popularizaciju STEM područja kroz istraživački pristup raznih prirodnih pojava i tijela iz okoline, nakon što je uspješno postavljena meteorološka stanice u vanjskom prostoru škole čije je postavljanje izazvalo pozitivne kritike lokalnog stanovništva.

Više sa portala poduckun.net ...