[OBLJETNICE] Folklorni ansambl Zora – prvih 75 godina opatijskog brenda

Autor: Portal Poduckun 19.02.2024

„Zora“ je dobila ime po čuvenome stihu našeg poznatog pjesnika Petra Preradovića „Zora puca, bit će dana ...“.

Folklorni ansambl „Zora“ je 2. prosinca ove godine u Kulturnom centru „Gervais“ proslavio svoj 75. rođendan. Veliki slavljenički koncert ovog istinskog opatijskog brenda ispunio je dvoranu praktički do posljednjega mjesta, a svima će prisutnima ostati u nezaboravnom sjećanju, kako po emocijama kojima je svaki nastup i izlazak „Zoraša“ na pozornicu bio nabijen, tako i po visokoj kvaliteti izvedbi koja je ovaj amaterski ansambl uzdigla praktički na nivo pravih profesionalaca. Ova premisa nimalo ne čudi – dovoljno je prisjetiti se samo nekih povijesnih činjenica!
„Zora“ je dobila ime po čuvenome stihu našeg poznatog pjesnika Petra Preradovića „Zora puca, bit će dana ...“. Naime, u veljači 1889. godine grupa entuzijasta osnovala je čitaoničko društvo „Zora“, a već prvoga dana nakon njegovog konstituiranja upisano je čak 35 članova. Za nepunih šest mjeseci „Zora“ je dobila svoj dom, a Opatija jednu kulturnu instituciju koja u svojim redovima okuplja sve one koji imaju smisla i volje za očuvanje i upoznavanje naše kulturne baštine; jednom riječju, sjedište svih naprednih elemenata i rodoljuba našega kraja koji baš putem „Zore“ šire svoje napredne ideje i vode borbu protiv stranih ugnjetača. Zbog toga 1927. godine Talijani zabranjuju rad svih društava. Usprkos zabrani, u „Zori“ se nastavljaju okupljati napredni elementi, najčešće pod krinkom organizacije plesnih zabava. Završetkom Drugog svjetskog rata, 1945. godine, osniva se centar za kulturno-prosvjetno djelovanje, a u lipnju iste godine i Dom kulture za čijeg je predsjednika izabran Josip Košak. Rad „Zore“ tako se ponovo razbuktava, a osnivaju se i pjevački zbor, dramska sekcija, limena glazba, kao i Pučko sveučilište. Nakon samo dvije godine, već 1947., osniva se tamburaški orkestar, čitaonica, knjižnica, baletna sekcija i šahovski klub.

To nas vodi do 1948. godine kada je ujesen osnovana folklorna sekcija koja započinje svoj rad s osam djevojaka. Nazovimo ih osnivačicama „Zore“: Mirjana Kusturin, Anita Podreka, Nevenka Šolić, Olga Valenčić, Lili Šlosar, Jelka Kinkela, Greta Bošnjak i Milica Bošnjak. Unatoč skromnom početku, ansambl ubrzo broji više od 20 članova koji kroz samo nekoliko godina uspijevaju uvježbati cjelovečernji program u čemu im uvelike pomažu Tihomil Gucul, Franjo Bognar, Zvonimir Ljevaković, voditelj tamburaške sekcije Josip Bilek, umjetnička voditeljica Beata Gotthardi i garderobijerka Vukosava Ninković.

Stručnu voditeljicu i koreografkinju Beatu Gotthardi 1956. zamjenjuje Ljubomir Šivak, drugi otac „Zoraša“ – popularni Braco koji, kao koreograf i tajnik ansambla, vodi ovaj ansambl sve do svoje smrti 1992. godine. Iste godine, nakon 15 godina svoje plesačke karijere u „Zori“, vođenje ansambla preuzima Gabrijel Funarić koji se nedavno odlučio povući, tako da je vođenje „Zore“ sada u rukama Damjana Žauhara.

Kako je to lijepo na kraju koncerta istaknula sadašnja predsjednica FA „Zora“, Ingrid Kršulja, „Zoraši“ ne zovu badava jedni druge „drugom familijom“, a sve ih povezuje jedno veliko i iskreno prijateljstvo. Uz Beatu i Bracu, Ingrid je posebno istaknula i Gocu – njihovu nezaboravnu korepetitoricu Gordanu Hrabrić, a od novosti treba istaknuti da će sve poslove koje je do sada obavljala Mirjana Žauhar (nagrađena i kao plesačica s čak 50 godina staža), sada obavljati Suzi Šverko. Također, u „počasnoj skupini“ ljudi koji su dali poseban doprinos funkcioniranju ove opatijske umjetničke družine, našli su se i Ivan Jurica – Brico, Dolores Maslić, Dean Tenčić, Denis Šverko, Davida Kragić, te tajnica Ines Hrvatin i korepetitorica Sara Penić.

Svi su oni, kao i mnogi drugi koje je jednostavno nemoguće nabrojati, doprinijeli da je zaista upriličena rođendanska proslava za pamćenje, nabijena emocijama i sjajnim izvedbama. Plesale su, naravno, sve generacije „Zoraša“, a predstavili su nam se pjesmama i plesovima kako liburnijskoga Krasa, tako i Baranje, istarskim balunom i krčkim tancom, te bunjevačkim pjesmama i plesovima, ali i onima iz Prigorja, Like i Posavine. Virtuoznim su koreografijama glavna konkurencija bili prekrasni kostimi, bolje rečeno vrlo vrijedne narodne nošnje koje su dodatno istakle bogatstvo raznolikosti svih naših krajeva; i ne samo naših već i onih gdje smo manjina, ali manjina koja je zadržala svoj vlastiti identitet i ne dozvoljava da joj se zaboravi podrijetlo.

Ovu je nezaboravnu večer nadahnuto vodila Nina Dukić Srok, a sve je kulminiralo velikim poklonom publici na kojemu nisu sudjelovali samo svi „Zoraši“ (kako oni aktivni, tako i oni „malo manje aktivni“), već i ponosni članovi njihovih obitelji, pogotovo oni najmlađi. Svakako treba istaknuti i da je „Zora“ spojila mnoge svoje članove u sretne bračne parove kojih već ima četrdesetak, tako da je budućnost, nema sumnje, osigurana i u sigurnim rukama.

To je, uostalom, potvrdio i opatijski gradonačelnik Fernando Kirigin. On je ovom našem vrijednom folklornom ansamblu uručio simbolični poklon – pjenušac, no najavio je i nešto daleko vrjednije: kontinuiranu podršku zajednice u kojoj žive, a bez koje njihovo djelovanje ne bi bilo moguće!

Piše: Aleksandar Vodopija / List Opatija

Više sa portala poduckun.net ...