[RAZGOVOR] Majda Burić: Moj angažman i politički cilj uvijek je bio usmjeren isključivo za dobrobit ljudi

Autor: Marina Pauletić 15.04.2024

- U naredne 4 godine nastavljamo s politikom rasta plaća i obvezujemo se na prosječnu neto plaću od 1.600 eura, 125.000 novih radnih mjesta sukladno povećanim potrebama gospodarstva, istaknula je Burić.

Rijeka - Majda Burić je kandidatkinja Hrvatske demokratske zajednice u 7. Izbornoj jedinici. Ova rođena Goranka i Ravnogorka dosadašnja je saborska zastupnica a obnašala je i dužnost državne tajnice u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. U svojoj političkoj karijeri pokazala je iznimnu brigu za ljude i za svoj kraj. Strukom profesorica hrvatskog jezika i književnosti, posebno je ponosna što je sudjelovala pri donošenju Zakona o hrvatskom jeziku kao temelju ustavnopravne države.

Majdo, kao Goranka ali i osoba koja predstavlja našu Primorsko-goransku županiju, na što stavljate poseban naglasak?
Prvo, ponosna sam što sam dio ove Županije i baš zato poseban naglasak uvijek stavljam na ljepote i očuvanje našeg kraja. Zalagala sam se i uvijek ću se zalagati za pojačana ulaganja i revitalizaciju Gorskog Kotara i svih kutaka naše domovine koji su dislocirani, manje naseljeni i u kojima, mogli bi reći, ljudi imaju manje dostupne sadržaje.

Koja biste ulaganja u PGŽ s posebnim osvrtom na zapadni dio riječkog prstena istaknula?
Zahvaljujući konsolidiranim i nikad stabilnijim javnim financijama te snažnom državnom proračunu i nikad više osiguranih novaca iz europskih fondova, danas je cijela Hrvatska jedno veliko gradilište. Za naredno razdoblje premijer Plenković je uspješno ispregovarao i osigurao novih 25 milijardi eura. Kad pogledamo našu Primorsko-goransku županiju imamo najveću investiciju u hrvatsko zdravstvo ikad - novu riječku bolnicu za majku i dijete – bolnicu budućnosti koja nimalo ne zaostaje za europskim i svjetskim klinikama toga tipa. Izgrađen je LNG terminal na Krku koji nam je omogućio energetsku stabilnost i sigurnost. Ne zaboravimo da su i SDP i Most bili protiv izgradnje LNG-a. Sjećam se predstava u kojima se saborska zastupnica SDP-a, gospođa Mirela Ahmetović bacala pod bagere ne bi li zaustavila izgradnju tog strateški važnog projekta koji Hrvatsku pozicionira na europskoj energetskoj karti. Otvorena je i cesta D403 te čvor Trinajstići na autocesti A7 koji stanovnicima Kastva i Matulja omogućuje kvalitetnije i brže povezivanje s centrom Rijeke, riječkom zaobilaznicom i lakši izlaz na autocestu. Za svaku je pohvalu i početak izgradnje autoceste od tunela Učka do Matulja, rekonstrukcija čvora Matulji te izgradnja autoceste Žuta Lokva – Križišće. Grade se nove škole i vrtići, centri za dugotrajni smještaj starijih i nemoćnih od kojih će čak dva biti u našoj županiji. Sve te respektabilne rezultate moramo promatrati i u kontekstu kriza koje su nas snašle i koje su prevladane ozbiljnom i odgovornom politikom Vlade RH na čeku s premijerom Andrejom Plenkovićem, te strateškog upravljanja krizama. Svi naši stanovnici i gospodarstvenici zaštićeni su financijski izdašnim paketima mjera pomoći za koje je Vlada osigurala gotovo 8 milijardi eura. Isplaćeno je 8 jednokratnih dodataka za umirovljenike s penzijom do 880 eura, i to u visini do 160 eura.
U naredne 4 godine nastavljamo s politikom rasta plaća i obvezujemo se na prosječnu neto plaću od 1.600 eura, 125.000 novih radnih mjesta sukladno povećanim potrebama gospodarstva, ali isto tako i 2 milijarde eura za društvenu i gospodarsku revitalizaciju svih dijelova Hrvatske s naglaskom na brdsko-planinska područja, potpomognuta i otočna područja.

Dio ste kreatora ideje projekta ZAŽELI. Koliko vam on osobno znači?
S obzirom da sam osoba koja se zalaže za osjetljive skupine našeg društva posebno sam vezana za projekt zapošljavanja žena koje brinu za starije i nemoćne osobe u njihovu domu iz razloga što sam i sama sudjelovala u njegovu osmišljavanju i kreiranju. Zaželi je u potpunosti naš izvorni hrvatski proizvod koji smo osmislili 2017. u Ministarstvu rada zajedno s tadašnjim ministrom Markom Pavićem. Nakon toga slijedio je konstruktivni dijalog s Europskom komisijom i Europskim socijalnim fondom i mi smo danas u sedmoj godini uspješnog provođenja tog projekta koji je, gdje god došli, tražen i hvaljen od svih – korisnika, zaposlenih žena, (grado)načelnika, i to bez obzira kojoj stranci pripadali. Budući da dolazim iz Gorskog kotara, pri osmišljavanju projekta Zaželi, bilo mi je lako analizirati problematiku ruralnih krajeva i potreba naših starijih sugrađana te predlagati rješenja za napredak i njihovu socijalnu zaštitu i sigurnost. Danas s ponosom ističem da je kroz Zaželi sveukupno u cijeloj Hrvatskoj zaposleno skoro 23.000 žena koje brinu o gotovo 130.000 korisnika. Unaprjeđenje je da program sada traje 3 godine i da se mogu zaposliti i muškarci. Osiguravanjem gotovo 10 milijardi eura za mirovinski sustav i sustav socijalne sigurnosti u državnom proračunu za ovu godinu, Vlada je poslala vrlo jasnu poruku garancije daljnjeg rasta mirovina i jačanja socijalne sigurnost i zaštite. Naša je obaveza posebno brinuti o najranjivijim skupinama društva pa se u idućem mandatu obvezujemo na najmanje 30 postotno uvećanje mirovina kako bi prosječna penzija iznosila najmanje 750 eura, a isto tako uvodi se i godišnji dodatak za umirovljenike. Osigurana su sredstva za izgradnju 18 centara za dugotrajnu skrb o starijim osobama diljem cijele RH. Time će se osigurati kapacitet od 1.800 mjesta, a uz to gradit će se i centri za dugotrajnu skrb o hrvatskim braniteljima.

Koliko je teško biti žena u nacionalnoj politici?
Kao žena u politici moram reći da sam od svojih kolega, sve ove 22 godine koliko se bavim politikom, uvijek imala vjetar u leđa. Nikad se nisam osjetila kao manje vrijedna ili marginalizirana zato što sam žena. Štoviše, nikad nisam osjetila razliku među muškim i ženskim političarima. Društvo smo ravnopravnih dioba i iskreno vjerujem da smo nadrasli uvriježene podjele na muške i ženske poslove. Za političara je bitno da ima iskustvo kontinuiranoga rada na svim političkim razinama, da ima postepeni i sustavni razvoj i rast jer tada može kvalitetnije djelovati, neovisno kojem spolu pripada.

Koja su vaša očekivanja od izbora u PGŽ-u odnosno za 7. ali i za 8. Izbornu jedinicu?
S obzirom na dokazane rezultate i brojne realizirane projekte koje je ova Vlada ostvarila, Hrvatskoj je potreban kontinuitet koji nas vodi prema najboljim pokazateljima uspješnosti. Sigurna sam da su ljudi itekako svjesni što se od 2016. godine poboljšalo i koliko se truda uložilo da postanemo država s najbržim rastom gospodarstva, konstantnim rastom plaća, mirovina, socijalnih naknada, rastućim kreditnim rejtingom, a prije svega država smo koja je prepoznatljiva i cijenjena u europskom prostoru.

Koje su vaše osobne ambicije i očekivanja?
Moj angažman je uvijek bio usmjeren isključivo dobrobiti ljudi i zato sam sva svoja znanja, iskustvo i želju za poboljšanjem spojila u svoj politički cilj. Imamo još jako puno posla, očekuju nas daljnji veliki i važni projekti usmjereni osnaživanju i povezivanju svakog kutka naše Hrvatske. Nakon 17.4. nastavljamo dalje s ciljem da Hrvatska bude još uspješnija i prosperitetnija država.

Više sa portala poduckun.net ...