[U OKU KAMERE] S 18. MEMENTA u Opatiji odaslana poruka mladima
Autor: Nikola Cvjetović 29.01.2025

Dvorana u Vili Antonio je bila ispunjena učenicima opatijske osnovne i svih srednjih škola - stigli su iz Gimnazije Eugene Kumičiće, Hotelijersko- turističke škole, Obrtničke, Ugostiteljske te Osnovna škola Rikard Katalinić Jeretov. Svi su u tišini i s puno pijeteta gledali film o Justi Terčiću
Opatija - Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta i sprečavanje zločina protiv čovječnosti obilježen je u Villi Antonio u Opatiji, u suradnji UABA i svih opatijskih škola.
- Ovo je bio 18. MEMENTO , a inicijativu da se na ovaj način obilježava ovaj značajni datum pokrenula je 2007. godine profesorica opatijske gimnazije Tatjana Matetić. Godinama u zajedničkoj suradnji obilježava se ovaj datum s temama iz Drugog svjetskog rata kao i nasiljem u današnje vrijeme, istakli su organizatori.
Ove godine prikazan je i dokumentarni film o pokojnom Opatijcu Justi Terčiću, koji je bio u logoru Dachau. Bruno Starčić, predsjednik UABA otvorio je 18. MEMENTO, pozdravio učenike i njihove profesore te zahvalio na velikom odazivu.

Uvodno predavanje o značaju datuma održala je profesorica GEK-a Sanja Simper. Dokumentarni film o Justi Terčiću prije 20 godina napravili su učenici gimnazije uz mentorstvo prof. Sanje Simper. Profesorica je govorila o nacističkim zločinima u Drugom svjetskom ratu , a ukazala je i na zločine, nasilje, mržnju koja se događa danas i želju da mladi ljudi grade ljepše i bolje odnose u svijetu. To je i poruka koja je odaslana s 18. MEMENTA.
Svečanost su veličali jedan od sinova pokojnog Juste Terčića, Eduard Terčić, i članovi njegove obitelji.
Dvorana u Vili Antonio je bila ispunjena učenicima opatijske osnovne i svih srednjih škola - stigli su iz Gimnazije Eugene Kumičiće, Hotelijersko- turističke škole, Obrtničke, Ugostiteljske te Osnovna škola Rikard Katalinić Jeretov. Svi su u tišini i s puno pijeteta gledali film.