Udruga Porto Lovrana: Slogan "Jednako za sve" nije jednako primijenjen u slučaju dizalica na području iste Županijske lučke uprave
Autor: Portal Poduckun 12.05.2025

- Definitivno isplativo i vidljivo ulaganje u luku od strane ŽLU OLMD jest postavljanje dva pomična metalna stupa prošle godine, kojima se onemogućuje prolaz i parkiranje automobila na lukobranu. No, udruga ne odobrava sadašnju praksu ŽLU OLMD da propušta kamione s dizalicom i nakrcanim plovilima na lukobran te im otvaranjem zaključanih stupova omogućuje prolaz, ukrcaj i iskrcaj plovila uz paušalnu naplatu od 20 eura bez obzira na tonažu kamiona i dužinu plovila, napominju iz Udruge.
Lovran - Nakon nedavnog prosvjeda članova lovranskih udruga zbog najavljenog naplaćivanja korištenja lučke dizalice nakon 45 godina svoju verziju priče iznijeli su iz Županijske lučke uprave Opatija - Lovran - Mošćenička Draga, no na izneseno reagirala je Udruga Porto Lovrana. Njihov demantij na izjavu ravnateljice ŽLU Opatija-Lovran-Mošćenička Draga, Alessandra Selak prenesimo u nastavku...
Udruga Porto Lovrana ovim dopisom demantira niz netočnih navoda gospođe Selak, ravnateljice Županijske lučke uprave Opatija - Lovran - Mošćenička Draga, u daljnjem tekstu ŽLU OLMD, objavljenih na vašem portalu poduckun.net te se udruga očituje kako slijedi:
Vezano za navod ravnateljice Selak: "Radovi koji su u tijeku uključuju potpunu tehničku obnovu." Na Lovranskoj dizalici trenutno se ne obavljaju tehnički radovi u smislu "revitalizacije dizalice" ni održavanja. Dizalica je radnom stanju kao i do sada. Međutim ako je ŽLU OLMD u postupku prikupljanje ponuda ili dokumentacije za “radove” smatramo da su javnost i korisnici o početku "radova" trebali biti pravovremeno obaviješteni.
Vezano za navod ravnateljice: "Posebno ističemo da su predstavnici udruga u travnju 2025. godine pozvani i saslušani na sjednici Upravnog vijeća ŽLU, i to unatoč činjenici da svoj prijedlog do tada nisu ni službeno dostavili. Na toj sjednici predstavljeno je idejno rješenje proširenja luke i postavljanja nove dizalice, što je ŽLU ozbiljno razmotrila."
Netočan je navod ravnateljice Selak da zahtjevi prethodno nisu bili dostavljeni. Oba zahtjeva su dostavljena nakon niza sastanaka Udruge Porto Lovrana sa ŽLU OLMD i timom Općine Lovran - Prijedlog o proširenju lučkog područja i postavljanju nove lučke dizalice, dostavljen je ŽLU OLMD e-mailom u lipnju 2024. te Zahtjev o posebnim tarifama lučkih naknada koji se odnosi na postojeću dizalicu postavljenu 1979. godine od članova mjesne zajednice i SRD Zubatac, dostavljen je ŽLU OLMD e-mailom u prosincu 2024.godine. Zahtjevi su dostavljeni Predsjedniku upravnog vijeća gospodinu Kristianu Tončiću na e-mail adresu Upravnog vijeća, ali i na službenu e-mail adresu ustanove ŽLU OLMD. U prilogu dostavljamo kopije e-maila kojima to dokazujemo. Na e-mailove je povratno odgovoreno od strane ŽLU OLMD a nakon toga je telefonski dogovoreno upravo sa ravnateljicom Selak da će se oba zahtjeva prezentirati Upravnom vijeću pod točkom dnevnog kada predstavnici udruga budu obaviješteni o terminu sjednice Vijeća.
Vezano za navode ravnateljice Selak: "Jednako za sve", koji se odnosi na "jedinstveni sustav pružanja usluga korisnicima, uz transparentnu naplatu temeljem važeće tarife." te da je "cilj uspostava ujednačenog sustava, pravne sigurnosti i odgovornog gospodarenja pomorskim dobrom."
U prilogu je Nalaz državnog ureda za revizije o provedenoj financijskoj reviziji nad ŽLU OLMD objavljen 25. rujna 2019. godine, javno dostupan na internetu u kojem se navodi kako su pravno uređeni odnosi vlasnika dizalica sa ŽLU OLMD.
Za Lovransku dizalicu je navedeno:
"U Lovranskoj luci koristi se dizalica za koju nema dokumentacije iz koje bi bilo vidljivo u čijem je vlasništvu dizalica, tko njome upravlja te naplaćuju li se usluge dizanja i spuštanja brodica."
Spominje se da je ŽLU OLMD sklopila ugovor o međusobnoj suradnji sa Općinom Mošćenička Draga. "Prema ugovoru Općina Mošćenička Draga je vlasnik dizalice i pripadajuće infrastrukture te Općina Mošćenička Draga pruža usluge dizanja i spuštanja brodica."
Za Opatijsku dizalicu navodi se model: "ŽLU OLMD je davatelj koncesije, a dizalicom upravlja koncesionar temeljem ugovora o zakupu sa vlasnikom dizalice Sportskom udrugom."
Iz svega navedenog razvidno je da slogan "Jednako za sve" nije jednako primijenjen u slučaju dizalica na području iste Županijske lučke uprave odnosno da su situacije s dizalicama u pojedinim Općinama unutar ŽLU OLMD svaka na svoj način specifične. Stoga upravo zbog uspostave pravne sigurnosti nalažemo ŽLU OLMD sklapanje ugovora o međusobnoj suradnji s vlasnikom Lovranske dizalice.
Vezano za navode ravnateljice Selak: "Uvođenje naplate za zimovanje plovila u luci Lovran stoga nije nikakav izolirani slučaj niti proizvoljna odluka, već rezultat usklađivanja poslovanja i odgovornog upravljanja pomorskim dobrom." te da "Uvođenje naplate za zimovanje plovila u luci Lovran nije nikakav presedan, već usklađivanje s pravilima koja već vrijede u drugim lukama poput Ike i Mošćeničke Drage."
Ovdje moramo reći da je upravljanje lučkim područjem u luci Lovran općenito presedan.
Naime, općepoznata činjenica je da je ŽLU OLMD do današnjeg dana stupila samo u djelomičan posjed kopnenog dijela lučkog područja luke Lovran od svog osnutka 1999. godine. ŽLU OLMD do danas osim "upravljanja" tj. paušalne naplate ukrcaja/iskrcaja putnika sa turističkih brodica i naplate komunalnih vezova i koncesije za booking štandove ništa vidljivo ili značajno građanima i korisnicima nije provela niti provodi u zoni luke Lovran. Upravo Udruga Porto Lovrana surađuje u održavanju same komunalne lučice volonterskim radom članova sve da bi se održala čistoća područja lučice, primjenjivali minimalni ekološki standardi i razvijala razina ekološke svijesti vezana uz pomorsko dobro. U prilogu se nalazi Izjava o takvom volonterskom angažmanu udruge.
U prilogu je Prijedlog tadašnje granice LOJP-a (Luka otvorena za javni promet) naručen od ŽLU OLMD 2020. godine, odnosno prijedlog granice kojim se pokušalo uskladiti stvarno stanje brige ŽLU o lučkom području s onim na papiru. Prijedlogom je razvidno da je pod jurisdikcijom ŽLU OLMD samo uski obalni pojas s vezovima i operativnom obalom. Gotovo cijeli kopneni dio lučice prepušten je Općini Lovran i udrugama na održavanje i brigu. Općina Lovran stoga je u nekoliko navrata izvršila nužnu sanaciju dijelova lučke infrastrukture zbog sigurnosti građana. Udruge Porto Lovrana i Naš Lovran - Lovranska Lantina već godinama bezuspješno ukazuju ŽLU OLMD na prijeko potreban zahvat produbljivanja gotovo trećine akvatorija komunalne lučice vađenjem nataloženog mulja radi dobivanja primjerene dubine. Dakle ne ulaže se sredstva ni u morski dio komunalne lučice. Lovranske udruge stoga će nadležnim tijelima Primorsko goranske županije predati detaljan opis (ne)ulaganja u Lovransku komunalnu lučicu u proteklih 25 godina te zahtjev za hitnom sanacijom pojedinih segmenata infrastrukture te produbljivanja komunalne luke.
Stoga vezano za navod o pokušaju naplate zimovanja plovila u Lovranu, jasno da je pokušaj naplate neutemeljen jer za provedbu takve usluge u luci Lovran ne postoje uvjeti zbog nedostatka površine. Slično kao u Iki gdje se zimovanje ne provodi ili u Mošćeničkoj Dragi gdje se također ne provodi jer bi jače jugo "pomelo" s rive brodice na zimovanju.
Vezano za navod ravnateljice Selak: "Nadalje, želimo istaknuti da je luka Lovran luka otvorena za javni promet županijskog značaja – ne »lučica«, kako se često pogrešno navodi. Riječ je o značajnoj pomorskoj točki koja zahtijeva odgovorno i profesionalno upravljanje."
Udruga koristi skraćeni termin (komunalna) lučica jer to u naravi jest sjeverni dio luke Lovran u kojem se dizalica nalazi i o kojem najčešće govorimo i u kojem se vezovi naplaćuju bez reinvestiranja sredstava od osnutka ŽLU 1999. godine pa do danas. Da preciziramo, radi se o Lovranskom Portu ili Mandraću. Ona doista zahtijeva odgovorno i profesionalno upravljanje, koje obuhvaća i nužno širenje jer je broj komunalnih vezova notorno nedostatan za namirenje potreba za komunalnim vezovima. Komunalna lučica sa stalnim vezovima predviđena je za širenje prema postojećem prostornom planu Općine Lovran u pravcu Zippere. Općenito se u luci Lovran vrši zanemariv prijevoz roba i usluga od županijskog značaja i taj minoran prijevoz se prvenstveno odnosi na južnu stranu luke s lukobranom i školjerom. Definitivno isplativo i vidljivo ulaganje u luku od strane ŽLU OLMD jest postavljanje dva pomična metalna stupa prošle godine, kojima se onemogućuje prolaz i parkiranje automobila na lukobranu. Udruga Porto Lovrana podržala je svojim potpisom takvu regulaciju parkiranja na lukobranu u smislu sigurne pješačke zone na lukobranu i zaštite kamenih blokova tla lukobrana izgrađenog u doba Austro-Ugarske. Međutim udruga ne odobrava sadašnju praksu ŽLU OLMD da propušta kamione s dizalicom i nakrcanim plovilima na lukobran te im otvaranjem zaključanih stupova omogućuje prolaz, ukrcaj i iskrcaj plovila uz paušalnu naplatu od 20 eura bez obzira na tonažu kamiona i dužinu plovila.
Vezano za navod ravnateljice Selak: "Eventualne olakšice mogu se razmatrati isključivo za tradicijska i drvena plovila, što je već praksa u drugim sredinama."
Što se tiče mogućeg popusta na iznose lučkih tarifa od 50 % za tradicijske barke kojeg ŽLU OLMD velikodušno "razmatra", situacija je jasna jer je odavno dogovorena suradnja udruga na razini Županije i popustu od 100% na lučke naknade tijekom manifestacija u kojima sudjeluju tradicijska plovila te udruge ne očekuju ni manje ni više već besplatno korištenje lučke dizalice i to uključuje pružanje usluge vikendom kada se te manifestacije često održavaju.
Vezano za navod ravnateljice Selak: "Također je zaprimljen i zahtjev za posebnim tarifama za pojedine korisnike." smatramo potrebnim dati pojašnjenje Zahtjeva široj javnosti.
Lovranske udruge, a ne pojedini korisnici pravodobno i argumentirano su iznijele svoj Zahtjev za određivanje posebnih tarifa lučkih naknada od 50% aktivnim članovima udruga i to za jednu operaciju dizanja i spuštanja vlastitih plovila godišnje uz korištenje struje i vode te će se istim Zahtjevom dalje obratiti nadležnim tijelima Primorsko goranske županije. Ovakav zahtjev smatramo opravdanim posebice kada se uzme u obzir činjenica da upravo ti aktivni članovi udruga održavaju minimalne ekološke standarde i red u zoni lučkog područja luke Lovran, obavljajući time posao koji bi bila dužna obavljati ŽLU.
Otvoreni smo za dijalog po nizu otvorenih pitanja sa ŽLU OLMD, ali ujedno najavljujemo novi prosvjedni skup članova Lovranskih udruga tako da sa ovim kompleksnim problemom na pomorskom dobru upoznamo širu javnost.
Udruga Porto Lovrana