U Opatiji održana tribina „Što sve činimo za mlade?“: Mladi moraju biti aktivni kreatori budućnosti
Autor: Nikola Cvjetović 12.06.2026

Na tribini u organizaciji Mladeži HDZ-a Primorsko-goranske županije raspravljalo se o stanovanju, zapošljavanju, obrazovanju i većem uključivanju mladih u društveni i politički život.
Opatija - Jučer je održana panel tribina pod nazivom „Što sve činimo za mlade?“, u organizaciji Mladeži HDZ-a Primorsko-goranske županije. Cilj događanja bio je otvoriti dijalog o položaju mladih, njihovim potrebama, mogućnostima te aktivnijem uključivanju u društveni i politički život.
Na tribini su sudjelovali potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić, predsjednica Mladeži HDZ-a PGŽ i županijska vijećnica Magdalena Arapinac, predsjednik Gradskog odbora HDZ-a Opatija i gradski vijećnik Domagoj Tramontana te potpredsjednik Gradskog odbora HDZ-a Rijeka i gradski vijećnik Marko Smojver.
Fokus na stanovanje, zapošljavanje i ostanak mladih
Kroz nekoliko tematskih cjelina raspravljalo se o perspektivama mladih u Hrvatskoj, mogućnostima koje pružaju državne i lokalne politike te izazovima s kojima se suočavaju prilikom planiranja budućnosti.
Sudionici su istaknuli kako su za kvalitetan život mladih ključni dostupno stanovanje, kvalitetna radna mjesta, prometna povezanost, podrška obiteljima i stvaranje uvjeta koji omogućuju ostanak i razvoj u lokalnim sredinama.
Naglašeno je da ulaganja u infrastrukturu, obrazovanje, gospodarstvo i obiteljske politike predstavljaju dugoročno ulaganje u budućnost Hrvatske i razvoj zajednica.

Mladi trebaju sudjelovati u donošenju odluka
Poseban naglasak stavljen je na važnost aktivnog uključivanja mladih u društvene procese. Kroz vlastita iskustva panelisti su istaknuli kako sudjelovanje u radu udruga, savjeta mladih, volonterskih aktivnosti i političkih organizacija mladima pruža priliku za stjecanje novih znanja, razvoj vještina i preuzimanje odgovornosti.
Sudionici su se složili kako mladi ne smiju biti samo tema političkih rasprava, već ravnopravni sudionici i kreatori društvenih promjena.
Ulaganje u mlade je ulaganje u budućnost
Zaključak tribine bio je kako je potrebno kontinuirano stvarati prilike za osobni razvoj, obrazovanje, zapošljavanje i društveni angažman mladih ljudi.
Zajednička poruka svih sudionika bila je da su mladi svojim znanjem, energijom i idejama važan pokretač pozitivnih promjena te da ulaganje u mlade predstavlja ulaganje u budućnost Hrvatske.




