Devet bisera opatijskih kruna: ESTERHAZY

madonina_devetZa liburnija.net piše: Jan – Bernd Urban
Kad bi ogladnjeli Joseph Haydn (1732. – 1809.), svratio u kuhinju velebnog dvorca Esterhazy u Eisenstadt-u (Železno), obraćao bi se šefu kuhinje s uobičajenim pitanjem: ″Kolega, koja je kompozicija danas na programu?″
Time je veliki kompozitor nedvosmisleno izražavao sav respekt prema drugom umjetniku s kojim je pod istim krovom dijelio svoju svakidašnjicu gotovo punih trideset godina.
Haydn je dirigirao dvorskim orkestrom od 30-tak pomno odabranih muzičara, a kuharska ekipa u dvorskoj kuhinji nije zaostajala ni brojem, ni kvalitetom za orkestrom.

Liburnija.net: Grb obitelji Esterhazy

Liburnija.net: Grb obitelji Esterhazy


Hayden je skladao kompozicije za uho i dušu, no dobro je znao da razdragani pljesak i pohvale za njegovo umijeće nikad nisu stizali iz gladnih ustiju iznad praznog trbuha.
Konačno i sam maestro je svojim istančanim sluhom savršeno raspoznavao sve zvukove ushićenja sudionika za prebogatim stolom obitelji Esterhazy, kojima bi svojim muzičkim bravurama davao muzički okvir. Kasnije bi u prvi plan koncertima izbijao maestro, a slatkiši iz dvorske kuhinje predstavljale su gastronomsku potporu savršenstvu doživljaja. Haydn je iza sebe ostavio više od stotinu simfonija, šezdesetak sonata za klavir, 13 opera, 14 misa i više stotina obrada narodnih napjeva. Sve u slavu obitelji Esterhazy, koja mu je svojim mecenstvom omogućila neometan razvoj njegova genija.
″Kolege″ iz kuhinje tu nisu željele gubiti korak. I njihov repertoar se sastojao od stotine i stotine gastronomskih kompozicija, no neke je dakako valjalo posebno komponirati u čast njihova poslodavca. Tako su nastali Gulaš Esterhazy, garnitura Esterhazy, Esterhazy pržolica, Esterhazy pečenje, torta Esterhazy.
Franz Liszt bi vjerojatno ostao neotkriveni glazbeni genij, da obitelj Esterhazy u sinu svojeg upravitelja na jednom od njihovih brojnih dobara nisu prepoznali izuzetnu dječakovu muzičku nadarenost i financijski poduprli njegov odlazak u svijet glazbe. Carolinu i Mariju, obje grofice Esterhazy povijest zasigurno ne pamti po njihovoj virtuoznosti sviranja klavira, no ako se učitelj klavira zove Franz Schubert, moglo se očekivati nešto više od muziciranja za članove obitelji i služinčad koji su svaki iz svojih razloga morali bar povremeno biti slušateljskim žrtvama.
Dvorci, palače, crkve, škole, domovi i razni drugi ostali građevinski poduhvati bili su na programu i u proračunu obitelji Esterhazy. Mnogi od njih, prava remek djela, jer Esterhazy nisu poznavali škrtost kada je trebalo nagraditi umjetnike bilo kojeg profila.
Od 13. stoljeća postoje zapisi o obitelji Esterhazy. Baroni, grofovi, knezovi i palatini (kraljevi zamjenici u mađarskom kraljevstvu). Uvijek uz krunu Habsburga. U bitkama protiv Osmanlija, u Tridesetogodišnjem ratu, protiv Napoleona, uvijek su Esterhazy bili pouzdani oslonac krune. Kad careva više nije bilo, Esterhazy su branili krunu sv. Stjepana pred komunizmom.
Grof Moritz Esterhazy (1881.-1960.) bio je predsjednikom vlade u Mađarskoj na izdisaju dvoglave Monarhije, a njegov bliski rođak, knez Paul V sjedio je na istoj optuženičkoj klupi sa kardinalom Mindszentyem. Presuda – 15 godina robije, zbog nesuglasica s komunističkim režimom!
U povijesti, koja i nije ništa drugo do ogromno spremište za sve ono što su prethodne generacije smatrale svojom sadašnjosti, sve se mijenja.
Prave vrijednosti međutim ostaju nepromijenjene. Ime Esterhazy u suvremenoj Austriji veže se uz milijunske euro dotacije za kulturu i socijalu. Mnogo za malu Austriju, osobito ako se ima u vidu da je primjerice današnjih 44000 hektara poljoprivrednog i šumskog zemljišta koje su u obradi tvrtke Esterhazy ipak tek maleni dio nekadašnje zemljišne imperije zvane Esterhazy.
Nama, u Opatiji, zasigurno može služiti na čast da su članovi obitelji Esterhazy bili naši sugrađani. Angelique, grofica Esterhazy je bila vlasnicom male i velike vile Keglevich, na Slatini, prozvanih po njenom mužu, grofu Keglevich; vila Esterhazy u kojoj je bio vlasnikom Ernst, grof Esterhazy, a iza njega njegova kćerka grofica Alexandra nestala je u masi današnjeg hotela Melia.
Liburnija.net: Opatijska vila obitelji Esterhazy - danas dio hotela '4 opatijska cvijeta'

Liburnija.net: Opatijska vila obitelji Esterhazy - danas dio hotela '4 opatijska cvijeta'


I konačno grofica Johanna rođena Kinsky, dugogodišnja Opatijka koja je živjela u vili Arion, danas M. Tita 25, bila je u prvom braku ženom Aloysiusa grofa Esterhazy, do njegove smrti na bojištu 1916.g.
″Klein aber fein″, bila je stara austrijska izreka. Opatija je zaista bila i mala i fina, dovoljno fina i za Esterhazyeva mjerila. Dovoljno fina za odličnu turističku povijesnu priču. No, te priče treba znati ispričati.
Vjerojatno je tome razlog da smo danas više okrenuti brojkama koje govore o broju turista i broju noćenja.
Esterhazyevi nisu izumrla kategorija. I danas odlaze na zimovanje i ljetovanje i danas posjeduju ljetnikovce i zimovnike. Ali, u nekim drugim destinacijama. Destinacijama u kojima broj turista i broj noćenja nisu primarna kategorija, već kvaliteta pružene usluge.
Jan Bernd Urban – vezane vijesti:
Devet bisera opatijskih kruna
Devet bisera opatijskih kruna: HOYOS
Devet bisera opatijskih kruna: HENCKEL von DONNERSMARCK
Devet bisera opatijskih kruna: KESSELSTATT
Devet bisera opatijskih kruna: KEGLEVIĆ
Devet bisera opatijskih kruna: DRAŠKOVIĆ
Devet bisera opatijskih kruna: HARRACH
Devet bisera opatijskih kruna: SERMAGE
Devet bisera opatijskih kruna: KINSKY
Devet bisera opatijskih kruna: CHORINSKY
Devet bisera opatijskih kruna: MIEROSZEWSKI
Devet bisera opatijskih kruna: STOCKAU
Devet bisera opatijskih kruna: APPONYI
Devet bisera opatijskih kruna: WORACZICZKY
Devet bisera opatijskih kruna: Del MESTRI
Devet bisera opatijskih kruna: AUERSPERG
Devet bisera opatijskih kruna: SZECHENYI
Devet bisera opatijskih kruna: KAROLYI
Devet bisera opatijskih kruna: TRAUTTMANSDORFF
Devet bisera opatijskih kruna: FESTETICS

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net