Devet bisera opatijskih kruna: PALFFY

madonina_devetZa Liburnija.net piše: Jan Bernd Urban
Kad netko kopajući po obiteljskoj prošlosti mora zaći u stoljeća, koja su davno iza nas, taj svakako pokušava sagledati obiteljsku kroniku koja nadilazi one, nas običnih smrtnika kojima podaci postaju oskudni već pri spomenu djeda ili bake, a da o ranijim generacijama i ne govorimo.
U obitelji Palffy de Erdödy obiteljsko stablo je dokumentirano pustilo korijenje još u XIV st., i premda vrlo staro i brojnih osušenih grana, to stablo još uvijek povremeno izbaci poneki novi list.
Po imenu Mađari, ta je ugarska obitelj zbog stoljetne povezanosti Hrvatske s Mađarskom (Ugarskom), bila toliko prisutna na našim prostorima da su postali neodvojivim dijelom i naše, hrvatske povijesti.
U nizu likova koji su se kroz povijest izmjenjivali na obiteljskoj sceni, za nas Hrvate, svakako je najznačajnija pojava Ivana (Janosa) IV (1663.-1751.), koji je uz titulu ugarskog palatina (uz kralja, najznačajnija osoba kraljevstva), bio i nosiocem naslova hrvatskog bana, što je pak na hrvatskim prostorima bila jednako važna funkcija kao ona palatinska u naših sjevernih susjeda.
Nešto skromnijim naslovom, samo palatinskim, ali bez one hrvatskog bana, mogao se podičiti i njegov stariji brat Nikola (1657.-1732.). Obojica su bili vrsni vojnici, pa uz one, ne baš nevažne obiteljske veze doguraše do činova feldmaršala, a obojica su bili nosioci ordena reda Zlatnog runa, od kojega u dugoj povijesti Carstva višeg odličja nije bilo. Tim odličjem bio je odlikovan i njihov bliski predak Pal (+ 1653), koji je također obnašao dužnost palatina Ugarske.

Liburnija.net: Grb obitelji Palffy

Liburnija.net: Grb obitelji Palffy


Palffyjevi su, uprkos svom neospornom ponosu na pripadništvo mađarskoj naciji, bili toliko lojalni Habsburgovcima, da su za svoj sigurni boravak odabrali dvorac Červeny kamen (Biebersburg ili Vöröskö), u Slovačkoj, u sredini koja nije tu privrženost Habsburgovcima primala s toliko podozrenja kao njihova Ugarska. S druge strane Habsburgovci su toliko držali do vjernih i odanih članova obitelji Palffy, da su to demonstrirali na najbolji mogući način. Kraljevsku krunu na glavu carice i kraljice Marije Terezije u ceremoniji krunidbe, položio je Ivan (Janos) grof Palffy 1740. g.
Uz velebni dvorac Červeny kamen u Slovačkoj, obitelj je posjedovala i druge brojne dvorce i dakako reprezentativnu palaču u Beču bez koje je bilo nezamislivo biti prisutan u prijestolnici. Dobri znalci glazbene povijesti znaju da je upravo u palači Palffy u Beču, 1786.g. muzički genije Mozart prvi puta izveo svoj – ”Figarov pir“.
U Opatiji, u godinama koje s pravom nazivamo njenim zlatnim godinama, obitelj Palffy je naprosto morala biti prisutna.
Sukladno svom društvenom položaju koji je zazirao od pojave koju nazivamo masovni turizam, grofovi Palffy su Opatiju odabrali kao mjesto svog boravka u kasnim godinama XIX st.
Bilo je to ono pionirsko, ali kasnije nikad više u pogledu kvalitete usluge dostignuto, turističko doba našega grada. Obiteljska vila pod imenom Belvedere, kod starih Opatijaca oduvijek nazivana po vlasnicima: vila Palffy, bila je izgrađena u idiličnom okružju netaknute opatijske prirode.
Danas, vizualno pritisnuta okolnim objektima, prvenstveno Grand hotelom Adriatic, tek vrlo pažljivim promatračima odaje nešto od svoje blistave prošlosti i njenih nekadašnjih vlasnika. Paulina, grofica Palffy, rođena grofica Wilczek zaista je zaslužila više od onoga no što su joj pružili ili joj pružaju današnje generacije njenih sugrađana.
Oni koji o povijesti naše Opatije znaju nešto više od prosječnosti, gotovo se nelagodno osjećaju pri promatranju vile u kojoj je nekad živjela grofica koja je bila organizatorom bezbrojnih dobrotvornih akcija kod kojih je prikupljeni novac odlazio siromasima Opatije ili njene okolice. Možda je dobro znati da Opatija još dugo ne bi imala svoju Stanicu za pružanje hitne medicinske pomoći da nije bilo grofice Pauline Palffy. Istini za volju veliki dobročinitelj je bio grof Johann Wilczek, no grof je živio u Beču, ali je zato njegova sestra bila Opatijka. A sestru treba slušati, osobito ako je starija i ako je znala zadržati jednog Palffya kao jedina žena njegova života, uprkos činjenici da joj je muž bio feldmaršal i četvrti nosilac odličja reda Zlatnog runa u obitelji Palffy.
Liburnija.net: Današnji izgled vile Palffy @ Opatija

Liburnija.net: Današnji izgled vile Palffy @ Opatija


Grofovi Palffy bili su poznati kao veliki šarmeri, dakako uvijek u okviru tadašnjeg poimanja morala i očekivane grofovske korektnosti. Ona je propisivala da se jedan grof u javnosti pokazuje samo u društvu svoje vlastite supruge. Tako je jedan bliži rođak muža grofice Pauline, upravo zbog tog morala, pred oltar odveo šest žena. Ta činjenica je pak ostavila takav dojam na njezina vlastita unuka Pavla, grofa Palffy ( 1890.-1968. ), da je on u braku proveo pune 42 sretne godine. To mu i ne bi bila neka posebnost, no grof Palffy je tih 42 godina lijepo rasporedio na osam žena koje je sve dakako grofovski korektno zaprosio, odveo pred matičara i od kojih se jednako korektno dao rastaviti.
Dobra i vrlo pobožna grofica Paulina umrla je još 1894.g. ponosna na svog tada tek četverogodišnjeg unuka o čijim kasnijim bračnim vratolomijama nije ništa saznala.
Jan Bernd Urban – vezane vijesti:
Devet bisera opatijskih kruna
Devet bisera opatijskih kruna: HOYOS
Devet bisera opatijskih kruna: HENCKEL von DONNERSMARCK
Devet bisera opatijskih kruna: KESSELSTATT
Devet bisera opatijskih kruna: KEGLEVIĆ
Devet bisera opatijskih kruna: DRAŠKOVIĆ
Devet bisera opatijskih kruna: HARRACH
Devet bisera opatijskih kruna: SERMAGE
Devet bisera opatijskih kruna: KINSKY
Devet bisera opatijskih kruna: CHORINSKY
Devet bisera opatijskih kruna: MIEROSZEWSKI
Devet bisera opatijskih kruna: STOCKAU
Devet bisera opatijskih kruna: APPONYI
Devet bisera opatijskih kruna: WORACZICZKY
Devet bisera opatijskih kruna: Del MESTRI
Devet bisera opatijskih kruna: AUERSPERG
Devet bisera opatijskih kruna: SZECHENYI
Devet bisera opatijskih kruna: KAROLYI
Devet bisera opatijskih kruna: TRAUTTMANSDORFF
Devet bisera opatijskih kruna: FESTETICS
Devet bisera opatijskih kruna: ESTERHAZY

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net